Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σ. 0-0 (5-3 πεν.) : Αποκλεισμός μετά από πέντε χρόνια (hls)

H Μάντσεστερ Σίτι δεν θα διεκδικήσει φέτος το Carabao Cup. Η Γουέστ Χαμ του Ντέιβιντ Μόγιες την απέκλεισε στην διαδικασία των πέναλτι με 5-3 (0-0 ο κανονικός αγώνες. Αποκλεισμός μετά από τέσσερις συνεχόμενες κατακτήσεις του τροπαίου για την ομάδα του Γκουαρδιόλα.

Η Γουέστ Χαμ έπαιξε θαρραλέα και δεν επέτρεψε στην Σίτι να κάνει το παιχνιδι της.

Το πρώτο ημίχρονο είχε από μια καλή στιγμή με τους τερματοφύλακες να αντιδρούν σωστά στα σουτ του Νόουμπλ για τους γηπεδούχους (19′) και του Παλμερ (25′) για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό, περισσότερες φάσεις αλλά και πάλι δύο εξαιρετικούς τερματοφύλακες.

Ο Στέφεν σταμάτησε σουτ του Μασουακού (55′) και ο Σούτσεκ από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ (59′).

Ο Αρεολά σταμάτησε προσπαθειες των Ντε Μπρόινε (57′), Στόουνς (58′) και Ζιντσένκο (83′).

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Το ματς πήγε στα πέναλτι όπου η Γουέστ Χαμ ευστόχησε και στα πέντε με τον Φόουντεν να είναι ο μοιραίος για την Σίτι.

Η Γουέστ Χαμ έγινε η πρώτη ομάδα μετά από πέντε χρόνια και μια ημέρα που αποκλείει την Μάντσεστερ Σίτι από το Carabao Cup.

Γουέστ Χαμ (4/2/3/1) : Αρεολά – Τζόνσον, Ντόουσον, Ντιόπ, Κρέσγουελ – Νόουμπλ, Σούτσεκ – Βλάσιτς (63′ Μπενράμα), Λανσίνι (82′ Τσούφαλ), Μασουακού (63′ Φορνάλς) – Γιαρμολένκο (62′ Μπόουεν)

Μάντσεστερ Σίτι (4/2/3/1) : Στέφεν – Γουόκερ (46′ Κανσέλο), Στόουνς, Ακέ, Ζιντσένκο – Φερναντίνιο, Γκιουντόγκαν – Μάχρεζ (72′ Φόουντεν), Ντε Μπρόινε (83′ Γκρίλις), Στέρλινγκ – Πάλμερ (76′ Ζεζούς)