Ποτέ μην υποτιμάς το Μπενίν

Η Γκάνα ήταν το θεωρητικό φαβορί για τη νίκη στην αναμέτρηση με το Μπενίν, όμως ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 2-2 για τον 6ο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Μπενίν ο Μικαέλ Ποτέ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό και ισοφάρισε σε 2-2 στο 63ο λεπτό.

Για τους Γκανέζους ισοφάρισε στο 9′ ο Αντρέ Αγιού και τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Τζόρνταν Αγιού έβαλε μπροστά στο σκορ την χώρα του.

Η Γκάνα πλήρωσε το γεγονός ότι στο 55′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τζον Μπογέ.

Οι δύο ομάδες έχου από έναν βαθμό και στην πρώτη θέση βρίσκεται το Καμερούν με 3.