Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Πρόκριση για το Μαρόκο, ιστορική νίκη για Μαλάουϊ (pics)

Το Μαρόκο συνεχίζει αήττητο κερδίζοντας και τις Κομόρες, σπουδαία πρώτη νίκη πέτυχε το Μαλάουϊ με ανατροπή.

Μαλάουι-Ζιμπάμπουε 2-1

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Φρανκ Μανγκό που πέτυχε και τα δύο γκολ (1-0, 43′ και 2-0, 58′)για την χώρα του χαρίζοντας τους πρώτους βαθμούς στον όμιλο. Ο 29χρονος επιθετικός που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Νοτίου Αφρικής με την φανέλα των Orlando Pirates, κατάφερε με δύο γκολ να ανατρέψει την κατάσταση δίνοντας μια σπουδαία νίκη. Το σκορ είχε ανοίξει για την Ζιμπάμπουε ο Ουαντί στο φινάλε του ημιχρόνου (0-1, 38ο λεπτό).

Βαθμολογία 2ου ομίλου

Γουινέα 4 (1-1-0)

Σενεγάλη 4 (1-1-0)

Μαλάουϊ 3 (1-0-1)

Ζιμπάμπουε 0 (0-0-2)

Μαρόκο-Κομόρες 1-0

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε το Μαρόκο περνώντας στην επόμενη φάση. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο χρειάστηκε η ομάδα του Βόσνιου Βαχίντ Χαλίχοτζιτς. Το σκορ άνοιξε ο μέσος της Σταντάρ Λιέγης, Σελίμ Αμαλάχ στο 16ο λεπτό και ο 21χρονος επιθετικός της AZ, Ζακαρία Αμπουκάλ κλείδωσε το τρίποντο ερχόμενος από τον πάγκο (2-0, 89ο λεπτό).