Χάνσα Ρόστοκ-Ζανκτ Πάουλι 2-0: Πήρε άνετα το ντέρμπι (hls)

Η Χάνσα Ρόστοκ κέρδισε άνετα 2-0 την εντελώς ακίνδυνη σε όλο το ματς Ζάντκ Πάουλι και έφτασε τους 9 βαθμούς στη 2.Bundesliga.

Το ματς της Χάνσα Ρόστοκ με τη Ζανκτ Πάουλι είναι ντέρμπι, αλλά η ομάδα του Γενς Χέρτελ δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία και πήρε άνετα τη νίκη με 2-0.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Πρέγκερ έφυγε πίσω από το κέντρο στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Σμαρς για το 1-0.

Στο 9′ και μετά από φάση διαρκείας ο Μαλόουν είχε δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ 17′ ο Πρέγκερ έβγαλε ωραία σέντρα με τον Φερχούκ να πετυχαίνει φανταστικό γκολ με γυριστό σκοράροντας εναντίον της πρώην του ομάδας.

Η Ζανκτ Πάουλι για 94 λεπτά δεν είχε ούτε μία κλασική ευκαιρία, με τη σημαντικότερη στιγμή της να έρχεται στο 95′ με σουτ του Μπουκάλφα που αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κόλκε.