Φορτούνα Ντίσελντορφ-Ντάρμσταντ 2-1: Φρέναρε από την αδιάφορη Φορτούνα (hls)

Η αδιάφορη Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε με 2-1 της Ντάρμσταντ και φρέναρε την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για άνοδο στη Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνά τους και πήραν γρήγορο προβάδισμα με το γκολ του Ιγιόχα στο 3ο λεπτό. Στο 10′ και σε αντεπίθεση ο Ζίμερμαν (δεξιός οπισθοφύλακας της Φορτούνα) κινήθηκε εξαιρετικά και διαμόρφωσε το 2-0.

Η Φορτούνα θα μπορούσε να πετύχει και 3ο γκολ όμως από το σουτ ρου Κλάους στο 30′ η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα Σχούχεν. Η Ντάρμσταντ βελτίωσε την εικόνα της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και είχε σημαντική ευκαιρία να μειώσει με τον Τιτς που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η Ντάρμσταντ μείωσε με γκολ του Κέμπε με πέναλτι για το τελικό 2-1. ΟΙ ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκαν οι Γκίντσεκ στο 87′ και Γκιάσουλα στο 88′.