Γιαν Ρέγκενσμπουργκ-Πάντερμπορν 1-0: Επιτέλους νίκη για τους “Γιάνελφ” (hls)

Μετά από σχεδόν τέσσερις μήνες η Γιαν Ρέγκενσμπουργκ κέρδισε στο γήπεδό της, επικρατώντας 1-0 της Πάντερμπορν με γκολ του Άλμπερς.

Σε ένα παιχνίδι που η νίκη ήταν περισσότερο για το γόητρο παρά για κάποιο βαθμολογικό όφελος η Γιαν Ρέγκενσμπουργκ επικράτησε 1-0 της Πάντερμπορν και έβαλε τέλος στο σερί των 7 αγώνων χωρίς νίκη (2Ι-5Η).

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν καλές στιγμές με τον Μουσλίγια στο 25′ και τον Σρμπένι στο 40′.

Η Γιαν Ρέγκενσμπουργκ βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο μέρος και άρχισε να απειλεί με το που ξεκίνησε, καθώς στο 47′ ο Μακρίδης νικήθηκε από τον Χουτ.

Στο 63′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κοντινή κεφαλιά του Ελβέντι και τρία λεπτά μετά ο Άλμπερς με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χουτ, που φέρει μεγάλη ευθύνη και έκανε το 1-0 με το πέμπτο φετινό του τέρμα.

Με τη νίκη αυτή η Γιαν Ρέγκενσμπουργκ έφτασε τους 36 βαθμούς, έναν πίσω από τη Πάντερμπορν μετά από 27 αγωνιστικές.