Αμβούργο – Ίνγκολσταντ 3-0: Άλμα τετράδας (hls)

Το Αμβούργο ήταν καλύτερο και πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη απέναντι στην ουραγό του πρωταθλήματος.

Κυριάρχησε η ομάδα του Βάλτερ στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο με ευκαιρίες και δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε το Αλιντού μόλις στο 12ο λεπτό (1-0) και ο Γιατά λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους (2-0, 39 λεπτό)

Στην επανάληψη το Αμβούργο έριξε ταχύτητα και έκανε διαχείριση του αποτελέσματος. Η Ίνγκολσταντ πήρε θάρρος και προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι δημιουργώντας ευκαιρίες με τον Μάρκο Γιόχανσον να έχει την απάντηση στις προκλήσεις των παικτών του Σούμπερτ. Η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 89ο λεπτό με τον Φατίχ Καγιά να σημαδεύει το δοκάρι αγγίζοντας το 2-1. Το Αμβούργο καθάρισε το ματς με τον Βιντσχάιμερ που είχε μπει αλλαγή νωρίτερα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 90ο λεπτό.