Ρέγκενσμπουργκ-Δυναμό Δρέσδης 3-1: Προσωρινά στην 2η θέση (hls)

Η Ρέγκενσμπουργκ νίκησε με 3-1 στο «Γιαν Στάντιον» την Δυναμό Δρέσδης για την 15η αγωνιστική της 2.Bundesliga.

Μ’ αυτή τη νίκη ανέβηκε προσωρινά την 2η θέση της βαθμολογίας περιμένοντας τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων.
Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο πρώτο ημίχρονο και αν επιβραβεύονται στο 34’ όταν ο Ζάλερ με δυνατό δεξί σουτ έκανε το 1-0.
Στην επανάληψη η Δυναμό Δρέσδης μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 47’ όταν μετά από σέντρα του Σρέτερ, ο Νταφέρνερ με κεφαλιά νίκησε τον Μέγιερ για το 1-1.
Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα, η Ρέγκενσμπουργκ «καθάρισε» το ματς μέσα σε δύο λεπτά.
Μετά από κόρνερ του Μπέστε στο 80’ ο Καλισκάνερ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1.
Και δύο λεπτά μετά ο Ελληνικής καταγωγής Χαράλαμπος Μακρίδης με ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 3-1.