Νυρεμβέργη-Καρλσρούη 2-1: Φοβερό δεύτερο ημίχρονο και επιστροφή στις νίκες (hls)

Η Νυρεμβέργη ανάγκασε την Καρλσρούη στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και την ΄προσπέρασε στη βαθμολογία ανεβαίνοντας στην 3η θέση.

Νωθρό ήταν το πρώτο μέρος με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπάλα και να χάνουν ευκαιρία με τον Χόφμαν να πλασάρει άουτ.

Το δεύτερο μέρος όμως είχε τα πάντα και ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα με τη διπλή προσπάθεια του Τέμπελμαν στο 50′.

Ο Μεθένια 6 λεπτά αργότερα είχε τρομερή αντίδραση στην προβολή του Χόφμαν και κράτησε το μηδέν. Στο 74′ ο Κόμπαλντ έδωσε γκολ – δώρο στον Σουράνοφ, αυτός είπε ευχαριστώ και με το κεφάλι έγραψε το 2-0. Κάπου εκεί η Νυρεμβέργη πίστεψε πως τελείωσε το ματς και λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Στο 82′ ο Μπάτμαζ που είχε περάσει δευτερόλεπτα νωρίτερα ως αλλαγή, με εντυπωσιακό πλασέ μείωσε σε 2-1 και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χόφμαν σημάδεψε το κάθετο δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.