Ζ. Πάουλι – Αμβούργο 3-2: Πήραν το ντέρμπι οι γηπεδούχοι! (hls)

Η Ζανκτ Πάουλι πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 επί του Αμβούργου στο γειτονικό ντέρμπι και έπιασε κορυφή στη Β' Γερμανίας!

Οι θριαμβευτές του ντέρμπι έχουν επτά πόντους σε τρεις αγωνιστικές, ενώ η HSV έμεινε στους τέσσερις με την πρώτη φετινή ήττα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά χάνοντας ευκαιρίες και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με σκόρερ τον Μπέκερ έπειτα από ωραίο συνδυασμό.

Στο 43′ όμως το Αμβούργο έδωσε την απάντησή του σκοράροντας στην κόντρα με τον Κίτελ.

Η Ζανκτ Πάουλι πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 56′ με διαγώνιο σουτ του Μακίενοκ, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα για το 3-1.

Tο Αμβούργο επέστρεψε στο παιχνίδι στο 77ο λεπτό με σουτ από τον Γκλάτσελ μέσα στην περιοχή, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο.

Z. ΠΑΟΥΛΙ (Σουλτς): Βασίλι – Τσάντερ (82′ Τζβίνγκαλα), Τσιράις, Μέντιτς, Πακαράντα – Σμιθ (65′ Αφίζ), Μπέκερ (90′ Βίετ), Χάρτελ – Κιερέ (90′ Μπενατέλι), Μπουργκστάλερ, Μακίενοκ (65′ Μπούχτμαν).
ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Βάλτερ): Φερνάντες – Γκιαμέρα (76′ Βάγκνομαν), Ντάβιντ, Σονλάου, Λάιμπολντ – Ράις (60′ Σούχονεν), Μέφερτ, Κινσόμπι (70′ Ρορ) – Τζάτα, Γκλάτσελ, Κίτελ (60′ Κάουφμαν).