Ζενίτ – Αστάνα 88-89: Ένας Σβεντ δεν φέρνει την άνοιξη

Ο Αλεξέι Σβεντ επέστρεψε στο παρκέ, η Χίμκι προηγήθηκε 88-84 με 68 δευτερόλεπτα να απομένουν, κι όμως έχασε ξανά!

Ο Ρίμας Κουρτινάιτις χρησιμοποίησε για 31 λεπτά τον Σβεντ, ο οποίος μπορεί να σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ασίστ, όμως χρειάστηκε 19 σουτ και 7  βολές για να φτάσει σε αυτή τη συγκομιδή (2/11 τρίποντα). Ο Γιάνις Τίμα επίσης δεν είχε ρυθμό (3π, 1/6 τρίποντα), ενώ δεν έπαιξε καθόλου ο Βορόνοφ.

Μετά την αναγνωριστική πρώτη περίοδο (22-18) η Χίμκι κυνηγούσε στο σκορ (45-49 ημίχρονο, 60-73 τρίτη περίδοος), εμφανίζοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα. Η αντεπίθεση της τελευταίας περιόδου με το επιμέρους 28-16 δεν έφτασε, παρότι πήρε προβάδισμα 85-84 με τρίποντο του Σβεντ, 1:36 για το φινάλε.

Ο Γερέμπκο έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Σίλινς για τρίποντο και με τις εύστοχες βολές η διαφορά πήγε στον πόντο (88-87, 51΄΄). Ο Σβεντ έχασε τρίποντο, ο Τομας σκόραρε για το 88-89 και στα 8 δευτερόλεπτα ο Σβεντ αστόχησε εκ νέου σε λέι-απ. Η Χίμκι έκανε φάουλ, ο Τόμας έχασε και τις δύο βολές, όμως ο Γερέμπκο αστόχησε στο τελευταίο σουτ.