Ζενίτ-ΤΣΣΚΑ 107-104: Στα ίσα η σειρά μετά από δύο παρατάσεις! (vid)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης «λύγισε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 107-104 μετά από δύο παρατάσεις και έφερε την σειρά στα ίσα (1-1).

Οι δύο ομάδες μας χάρισαν μια εξαιρετική μπασκετική παράσταση. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στις καθοριστικές στιγμές του αγώνα και πήραν στις λεπτομέρειες τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε πιο αποφασιστικά. Ηταν προσηλωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα, δεν έδωσε κανένα εύκολο καλάθι στην αντίπαλο της και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 8 πόντους (31-39).

Στην τρίτη περίοδο η εξέλιξη ήταν παρόμοια. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε το πάνω χέρι και η Ζενίτ κυνηγούσε στο σκορ. Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους (45-57) στο 27′.

Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασε. Αρχικά με ένα σερί 8-0, ισοφάρισε 59-59 και στην συνέχεια πέρασε μπροστά με προσωπικές ενέργειες του Πάνγκος 75-72. Όμως η «Ρωσική αρκούδα» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τρίποντο του Τορνίκε Σενγκέλια λίγο πριν τη λήξη οδήγησε το παιχνίδι στην παράτηση.

Εκεί τα πράγματα ήταν μοιρασμένα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της και έπρεπε να αγωνιστούν άλλο ένα πεντάλεπτο.

Στην 2η παράταση ο Κέβιν Πάνγκος και η παρέα του υπερίσχυσαν. Οι αποφάσεις τους ήταν συγκροτημένες σε άμυνα και επίθεση και σημείωσαν μια σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-39, 51-59, 75-75 (κ.α.), 87-87 (1η παρ.), 107-104