Βιλερμπάν-Μονακό 87-79 (παρ.): Δεν ήθελες να τελειώσει, χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι μετά από 50 λεπτά

Βιλερμπάν και Μονακό έλυσαν τις διαφορές τους στην δεύτερη παράταση στο ντέρμπι του γαλλικού πρωταθλήματος! Εκεί οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν.

Ματσάρα στο γαλλικό πρωτάθλημα με τις δύο «ευρωλιγκάτες» ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες στα πρώτα 40 λεπτά και να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος με την Βιλερμπάν να ξεκινά δυνατά (14-7) και τη Μονακό να κάνει το τέλειο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ (22-11).

Η ιστορία επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος με το συγκρότημα του Τι Τζέι Πάρκερ να βγαίνει από τα αποδυτήρια πιο συγκεντρωμένο και να παίρνει κεφάλι στο σκορ (47-42). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν και πάλι αντίδραση και έστειλαν το παιχνίδι σε παράταση με φοβερό πλέι. Με ένα δευτερόλεπτο στο ρολόι ο Μάικ Τζέιμς ύψωσε την μπάλα και ο Άλφα Ντιάλο τέλειωσε την φάση ιδανικά με το alley-oop.

Στην παράταση η Βιλερμπάν φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση καθώς προηγήθηκε με 70-65 και 72-68 ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε τις λύσεις για να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια (72-72), με τέσσερις σερί πόντους του Γουίλ Τόμας.

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη παράταση όμως εκεί η Βιλερμπάν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά την υπέρ της διαφορά και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Οι Μάρκος Νάιτ και Κρις Τζόουνς ήταν οι κορυφαίοι των πρωταθλητών Γαλλίας. Ο πρώτος τελείωσε με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ ο Τζόουνς πρόσθεσε 19 πόντους.

Ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε 23 πόντους αλλά τα έσπασε με το ποσοστό στα εντός πεδίας σουτ που επιχείρησε να λέει όλη την αλήθεια (8/25, 1/7 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 25-29, 47-42, 64-64, 72-72 (παρ.1), 87-79 (παρ.2)