«Χάλκινη» η Ισπανία

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Ισπανία επικράτησε 89-88 της Αυστραλίας χάρη σε αμφισβητούμενο φάουλ που δόθηκε στον Σέρχι Ροντρίγκεθ στο φινάλε και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά του Ρίο.

Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τελικός των Ολυμπιακών Αγώνων, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια του τουρνουά. Η Ισπανία παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (40-28), ωστόσο οι «boomers» δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν λευκή… πετσέτα.

Επέστρεψαν βελτιωμένοι προς το καλύτερο, μάζεψαν τη διαφορά και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε πραγματικό ντέρμπι. Στην τέταρτη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Μπέινς να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού  (88-87) 9’’ πριν το τέλος. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ προσπάθησε να απαντήσει με λέι απ και κέρδισε φάουλ, το οποίο πάντως αμφισβητήθηκε από τους Αυστραλούς.

Ο Ισπανός γκαρντ δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (88-89). Με 5.4’’ να απομένουν για το τέλος, οι Αυστραλοί έψαξαν την απάντηση, όμως η μπάλα τους έμεινε στα χέρια και η «φούριας ρόχας» κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Μυθική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους (12/15 σουτ), ενώ «κατέβασε» και 11 ριμπάουντ. Από τους «boomers» σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Πάτι Μιλς, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ 15 πέτυχε ο Άντερσεν. Μόλις 13 λεπτά αγωνίστηκε ο Μπόγκουτ αφού αποβλήθηκε με 5 φάουλ από το 23.