Ολυμπιακοί Αγώνες: Στα προημιτελικά η Γαλλία

Η Γαλλία περιόρισε τον Σατοράνσκι και έφτασε εύκολα στην δεύτερη νίκη της

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Γαλλία για να επικρατήσει εύκολα της Τσεχίας (97-77) για την δεύτερη αγωνιστική στον πρώτο όμιλο των Ολυμπιακών τουρνουά μπάσκετ στο Τόκιο και εξασφάλισε θέση στην προημιτελική φάση.

Οι Τσέχοι ευστόχησαν σε 8/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 28-22, αλλά η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική, εξαιτίας της αποτελεσματικής άμυνας των «τρικολόρ» στον Τόμας Σατοράνσκι και μ’ επιμέρους σκορ 29-1, οι Γάλλοι προηγήθηκαν 51-40 στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Η Τσεχία δεν είχε τις δυνατότητες…επιστροφής στην διεκδίκηση της νίκης, απέναντι στην Γαλλία που ήταν ανώτερη και ύστερα από την ιστορική νίκη της στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά, κόντρα στους Αμερικάνους, αγωνίζεται με περίσσια αυτοπεποίθηση και στοχεύει στο βάθρο των μεταλίων. Οι Φουρνιέ και Ντε Κολό πρωταγωνίστησαν επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97