Σπερς από άλλο πλανήτη

Το Σαν Αντόνιο συνέτριψε με 113-77 εντός έδρας το Μαϊάμι και έκανε το 2-1 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι Σπερς πλέον χρειάζονται άλλες δύο νίκες για να κατακτήσουν τον τίτλο και θα έχουν την ευκαιρία να τις πετύχουν στα δύο προσεχή παιχνίδια στην έδρα τους.

Οι Τεξανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα κρατώντας τον Τζέιμς στους 15 πόντους και τον Γουέιντ στους 16.

Στην επίθεση αντίθετα πέτυχαν 16 στα 32 τρίποντα και με πρώτα «βιολιά» τους Γκριν (27 π.) και Νιλ (24 π.) έφτασαν στην επιτυχία χωρίς μεγάλα προβλήματα.

Μετά τις δύο πρώτες περιόδους όπου το Μαϊάμι πάλψε το ματς (50-44 το ημίχρονο υπέρ των Σπερς), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο δεύτερο μέρος, προηγούμενοι 78-63 στο τέλος της τρίτης περιόδου και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά.