«Σπάνε» τα κοντέρ οι Χιτ

Οκτώ λεπτά και 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα οι Σέλτικς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, στη Βοστώνη, με 96-83 επί των Χιτ. Κι όμως το Μαϊάμι κέρδισε (103-105), κατακτώντας την 23η σερί νίκη του στο φετινό ΝΒΑ.

Οι Χιτ με κορυφαίο τον Λε Μπρον Τζέιμς, που σταμάτησε στους 37 πόντους, πέτυχαν μία μεγάλη ανατροπή σε μία δύσκολη έδρα, μάλιστα, όπου παραδοσιακά χάνουν! Ο Τζεφ Γκριν ήταν κορυφαίος για τους Σέλτικς με 43 πόντους, ο Πολ Πιρς είχε 17, 8 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, όντας μοιραίος αφού έχασε το τελευταίο τρίποντο για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους και να… τελειώσει το 22-0 των Χιτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με καλάθι του Τζέιμς, δέκα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το παιχνίδι και με επί μέρους σκορ 7-22 στα τελευταία οκτώ λεπτά και 27 δευτερόλεπτα προέκτειναν το σερί τους στο 23-0. Μένουν δέκα νίκες ακόμη για να «αγγίζουν» το ιστορικό σερί των Λος Άντζελες Λέικερς που κρατά από τη σεζόν 1971/1972. Το 33-0 τους φαντάζει ακόμη μακρινό, αλλά μ΄ αυτό το Μαϊάμι τίποτα δεν αποκλείεται!