Η επιστροφή των Σέλτικς

Οι Σέλτικς κερδίζοντας με 93-91 στην παράταση το Μαϊάμι ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών στην ανατολική περιφέρεια του ΝΒΑ.

Οι Σέλτικς κερδίζοντας με 93-91 στην παράταση το Μαϊάμι ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών στην ανατολική περιφέρεια του ΝΒΑ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 89-89! Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Λεμπρόν Τζέιμς στα 37” πριν το τέλος και θα μπορούσαν να είχαν κλέψει τη νίκη, αν ο Ουντόνις Χάσλεμ ήταν εύστοχος στο τελευταίο σουτ.

Το Μαϊάμι πέτυχε μόλις 2 πόντους στην παράταση (έναντι 4 των Σέλτικς)! Ο Πολ Πιρς με 23 πόντους, ο Κέβιν Γκαρνέτ με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 τάπες, ο Ρέι Άλεν με 16 πόντους και ο Ραζόν Ρόντο με 15 πόντους και 15 ασίστ οδήγησαν τους γηπεδούχους στην επιτυχία.

Η ομάδα της Βοστόνης έφτασε στο +18 (61-43) στο τέλος της δεύτερης περιόδου αλλά η Χιτ με κορυφαίους τους Λεμπρόν Τζέιμς και Ντουέιν Ουέιντ με 29 και 20 πόντους αντίστοιχα, κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο Λεμπρόν αποβλήθηκε (για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Χιτ) με έκτο φάουλ 1:51 πριν το τέλος.

Ο πέμπτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Μαϊάμι. Τα ξημερώματα της Τρίτης αναμετρώνται για πέμπτη φορά Σπερς και Θάντερ (2-2).

Δωδεκάλεπτα: 34-23, 61-47, 73-68, 89-89, 93-91.

Σέλτικς: Πιρς 23 (6 ριμπ.), Γκαρνέτ 17 (14 ριμπ., 5 τάπες), Άλεν 16, Ρόντο 15 (15 ασίστ, 5 ριμπ.), Μπας 11 (7 ριμπ.), Ντούλινγκ 10, Ντάνιελς 1, Πιετρούς (5 ριμπ.), Στίσμα.

Χιτ: Τζέιμς 29 (6 ριμπ., 7 λάθη), Ουέιντ 20 (7 ριμπ., 6 ασίστ), Χάσλεμ 12 (17 ριμπ.), Τσάλμερς 12, Μπατιέ 6, Κόουλ 5, Τζόουνς 3, Μίλερ 2, Άντονι 2.