Μαινόμενοι Ταύροι…

Το Σικάγο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Χιτς με 84-81 11'' πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης, κατάφερε να γλιτώσει την ήττα και στην παράταση να κατακτήσει τη νίκη (98-86).

Οι Μπουλς έδειξαν πως φέτος μπορούν να φτάσουν μέχρι τους τελικούς του ΝΒΑ και να διεκδικήσουν μετά από πολλά χρόνια τον τίτλο του κορυφαίου πρωταθλήματος στον κόσμο στο μπάσκετ. Το Σικάγο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Χιτς με 84-81 11” πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης, κατάφερε να γλιτώσει την ήττα και στην παράταση να κατακτήσει τη νίκη (98-86).

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς με μία εύστοχη βολή (βρήκε σίδερο η άλλη) πέτυχε το 84-81, όμως ο Γουότσον με τρίποντο 2” πριν τη λήξη έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ουέιντ πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν μπόρεσε να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.

Στην παράταση η Μπουλς με όπλο τους την άμυνα έφτασαν στην επιτυχία. Οι Χιτς πέτυχαν μόλις δύο πόντους και έτσι έχασαν ένα παιχνίδι που έδειχναν να κρατούν στα χέρια τους, καθώς σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Τζέιμς και η παρέα του ήταν μπροστά στο σκορ.

Μπουλς: Μπούζερ 19, Κόρβερ 17, Ντενγκ 16, Ουότσον 16, Γκίμπσον 11, Χάμιλτον 7, Νοά 5, Μπρούερ 3, Ρόουζ 2
Χιτς: Τζέιμς 30, Ουέιντ 21, Μπος 20, Τσάλμερς 4, Χάσλεμ 4, Μίλερ 3, Μπατιέ 2, Άντονι 2.