Κάβαλιερς – Μπακς 133-115: Έλειπε ο Γιάννης, πάλεψε ο Θανάσης, αλλά…

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με τους Μπακς, όμως τα "ελάφια" απόντος του Γιάννη γνώρισαν βαριά ήττα (133-115) στο Κλίβελαντ από τους Κάβαλιερς.

Η ομάδα του Μίλγουοκι “πλήρωσε” ακριβά τις πολλές και σημαντικές απουσίες και το μόνο που κατάφερε ήταν να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν όμως το ματς είχε πάρει τον δρόμο του.

Οι Κάβαλιερς μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, πέτυχαν 46 πόντους στην πρώτη περίοδο, κρατώντας τους Μπακς στους 20 και κατάφεραν από πολύ νωρίς να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Μάλιστα, η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +40 (98-58) στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τους Μπακς να δείχνουν ανήμποροι να επιστρέψουν.

Συγκινητική προσπάθεια από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος έμεινε στο παρκέ σχεδόν 41 λεπτά και τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα των Μπακς έκανε ο Λοβ με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 46-20, 79-46, 111-79, 133-115.