Σανς-Μπακς 119-123: “Break” τίτλου για τα “ελάφια”

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 123-119 τους Φοίνιξ Σανς εκτός έδρας και έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Τα “ελάφια” ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση και έδωσαν τη δυνατότητα στους ήλιους να προηγηθούν με 16 πόντους, στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως από το δεύτερο δωδεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (64-61).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +10 (100-90). Στο φινάλε της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -1 με τρίποντο του Ντέβιν Μπούκερ και λέι απ του Κρις Πολ, όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με ένα κάρφωμα και ένα ριμπάουντ και ο Κρις Μίντλετον με δυο βολές, χάρισαν τη νίκη στους Μπακς.

Ο Έλληνας παίκτης ήταν και πάλι ο κορυφαίος της ομάδας, καθώς σημείωσε 32 πόντους. Επίσης, είχε εννέα ριμπάουντ και έξι ασίστ, σε 40,34 λεπτά συμμετοχής. Στους 29 πόντους ο Κρις Μίντλετον, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε double double με 27 πόντους και 13 ασίστ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ντέβιν Μπούκερ τελείωσε το ματς με 40 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ σημείωσε double double με 21 πόντους και έντεκα ασίστ. Double double και για τον Ντεάντρε Έιτον με 20 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Τα “ελάφια” είχαν 14/28 τρίποντα στο συγκεκριμένο ματς, ενώ οι “ήλιοι” τελείωσαν τον αγώνα με 13/19 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123

Οι πόντοι:

Σανς: Μπρίτζες 13, Κράουντερ 10, Έιτον 20, Μπούκερ 40, Πολ 21, Πέιν 6, Κρεγκ 3, Τζόνσον 6

Μπακς: Τάκερ 3, Γ. Αντετοκούνμπο 32, Λόπες 9, Μίντλετον 29, Χόλιντεϊ 27, Κόνανγκτον 14, Πορτίς 9