Χοκς-Μπακς 102-113: “Break” και προβάδισμα για τα “ελάφια”

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το “break” στην Ατλάντα, μετά τη νίκη τους 113-102 και πήραν προβάδισμα 2-1 στους τελικούς της Ανατολής.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος σημείωσε double double με 38 πόντους και έντεκα ριμπάουντ.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο και οδήγησε τα “ελάφια” στη μεγάλη νίκη. Επίσης, τελείωσε τον αγώνα με 6/12 τρίποντα. Εξαιρετικός για μια ακόμα φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double με 33 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, σε 40,49 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε τέσσερις ασίστ, δυο κλεψίματα και ένα κόψιμο.

Από την άλλη πλευρά, ο Τράε Γιανγκ σημείωσε 35 πόντους με 6/14 τρίποντα, ενώ ο Ντανίλο Γκαλινάρι σταμάτησε στους 18 πόντους. Τα “ελάφια” είχαν 11/29 τρίποντα, ενώ τα “γεράκια” τελείωσαν το ματς με 15/37.

Οι πόντοι:

Χοκς: Χουέρτερ 11, Κόλινς 13, Κάπελα 8, Μπογκντάνοβιτς 8, Γιανγκ 35, Γκαλινάρι 18, Ουίλιαμς 5, Οκόνγκβου 4

Μπακς: Τάκερ 3, Γ. Αντετοκούνμπο 33, Λόπες 10, Μίντλετον 38, Χόλιντεϊ 6, Πορτίς 15, Κόναγκτον 5, Φορμπς 3