Σανς – Κλίπερς 120-114: Με Μπούκερ 1-0 το Φοίνιξ!

Οι Σανς με πρωταγωνιστή τον Ντέβιν Μπούκερ (40 π.) κέρδισαν τους Κλίπερς με 120-114 εντός έδρας και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης!

O Mπούκερ δεν άφησε να φανεί η απουσία του Κρις Πολ και έκανε τριπλ νταμπλ με 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με κρίσιμους πόντους στο τέλος. Τον ακολούθησε στο σκοράισμα ο Έιτον με 20.

Οι Κλίπερς έπαιξαν για άλλη μία φορά χωρίς τον Λέοναρντ και πάλεψαν στην πρώτη τους εμφάνιση σε τελικούς Περιφέρειας, με τον Πολ Τζορτζ να έχει 34 πόντους και τον Ρέτζι Τζάκσον 24.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι (21-21), ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη, με τους Σανς όμως να έχουν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (57-54) χάρη σε μικρό σερί 4-0 στο τέλος.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Κλίπερς να ισοφαρίζουν σε 93-93 με τρίποντο του Τζορτζ στην τελευταία επίθεση.

Το Φοίνιξ με καλό ξεκίνημα κατάφερε να ξεφύγει στην τέταρτη περίοδο μέχρι και ως το +10 (105-95), ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε 116-106.

Ωστόσο οι Κλίπερς απάντησαν με σερί 8-0 για να φτάσουν τη διαφορά στο καλάθι, 22’’ πριν το τέλος (116-114).

Ο Μπούκερ όμως κάρφωσε αμέσως για τους γηπεδούχους στην επόμενη επίθεση και ο ίδιος σφράγισε τη νικηφόρα επιστροφή  των Σανς σε τελικούς για πρώτη φορά από το 2010 με εύστοχες βολές.