Νετς-Μπακς 111-115: Στους τελικούς τα “ελάφια”

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 115-111 τους Μπρούκλιν Νετς εκτός έδρας και έκαναν το 4-3 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο Κρις Μίντλετον χάρισε τη νίκη στην ομάδα στην παράταση, με σουτ στα 40,1 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Νωρίτερα, ο Κέβιν Ντουράντ είχε στείλει με δικό του σουτ το ματς στον έξτρα χρόνο (109-109). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, σημειώνοντας double double με 40 πόντους και 13 ριμπάουντ. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε πέντε ασίστ και ένα κόψιμο σε 50,08 λεπτά συμμετοχής. Double double και για τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 17 πόντους ο Μπρουκ Λόπες για τους φιλοξενούμενους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε ένα ριμπάουντ, στα 51’’ που αγωνίστηκε.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Κέβιν Ντουράντ ήταν για μια ακόμα φορά εντυπωσιακός. Ο Αμερικανός παίκτης τελείωσε τον αγώνα με 48 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Στους 22 πόντους ο Τζέιμς Χάρντεν και στους 17 ο Μπλέικ Γκρίφιν. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να μην εκμεταλλευτούν τον πάγκο τους, καθώς μόνο οι Τζεφ Γκριν και Νίκολας Κλάξτον πήραν χρόνο συμμετοχής, χωρίς να προσφέρουν στο σκοράρισμα. Οι Μπακς τελείωσαν το ματς με 15/36 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 12/39. Στους τελικούς της Ανατολής, οι Μπακς θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Φιλαδέλφεια 76ερςΑτλάντα Χοκς, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 3-3.