«Εξωγήινος» Γιάννης 34 πόντων και ισοφάριση των Μπακς 2-2 με τους Νετς (vid)

Οι Μπακς συνεχίζουν στη σειρά απέναντι στους Νετς, καθώς κέρδισαν 107-96 για να ισοφαρίσουν 2-2. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντυπωσίασε με 34 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν “από άλλον πλανήτη” και οδληγησε τα «Ελάφια» στο 2-2 επί των Νετς με 107-96. Όλα ξεκινούν από την αρχή στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής για το ΝΒΑ.

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο οι Νετς είχαν το προβάδισμα ωστόσο το 23-26 δεν χάρισε κάτι περισσότερο στην ομάδα του Μπρούκλιν για τη συνέχεια. O τραυματισμός του Ίρβινγκ σημάδεψε τη δεύτερη περίοδο, καθώς το αστέρι των Νετς δεν επέστρεψε στον αγώνα κι έτσι ο Ντουράντ έμεινε μόνος του να προσπαθεί, αφού και ο Χάρντεν ήταν εκτός μάχης. Οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν τη συγκυρία και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο 53-48.

Στην τρίτη περίοδο o Αντετοκούνμπο ήταν εξωπραγματικός! Ο Ντουράντ από την άλλη πλευρά πάλεψε, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος και το Μιλγουόκι έχτισε προβάδισμα 81-69. To ματς ολοκληρώθηκε 107-96 με τον Γιάννη να σημειώνει 34 πόντους με 5/10 βολές, 13/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο, ο Μίντλετον είχε 19 πόντους, ο Χόλιντει 14 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο μέτρησε 4 λεπτά συμμετοχής.

Από το Μπρούκλιν ο Ντουράντ είχε 28 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ίρβινγκ παρότι τραυματίστηκε στην 2η περίοδο ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμο πόντων, έχοντας 11.