Μπακς – Χιτ 132-98: Άνετα το 2-0 (hls)

To Μιλγουόκι με ρεκόρ τριπόντων για πλέι - οφ διέλυσε το Μαϊάμι και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Μετά το δραματικό πρώτο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, τα «ελάφια» είχαν πολύ πιο εύκολο έργο στο δεύτερο, χάρη στα 22 εύστοχα τρίποντα, αλλά και την απόδοση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε 31 πόντους, 13 ριμπάουντ,  6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ρεκόρ καριέρας σε ασίστ πλέι – οφ έκανε ο Χόλιντεϊ με 15 για τους νικητές (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Οι αντίπαλοί του Γιάννη προσπάθησαν με κάθε τρόπο να τον σταματήσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, με τον Greek Freak να παίζει ακόμα και ποδόσφαιρο!

Οι Μπακς προηγήθηκαν 46-20 στην πρώτη περίοδο, ισοφαρίζοντας ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για διαφορά σε αυτό το σημείο σε ματς πλέι – οφ. Στο πρώτο ημίχρονο μόνο πέτυχαν 78 πόντους, τους περισσότερους στην ιστορία των «ελαφιών» σε πρώτο μισό παιχνίδι πλέι – οφ!

Επίσης πέτυχαν 10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για τα πλέι – οφ σε αυτό το χρονικό σημείο του αγώνα, ενώ ευστόχησαν σε 15 στο πρώτο ημίχρονο, η καλύτερη επίδοση των «ελαφιών» στο πρώτο μισό αγώνα σε όλη την ιστορία τους!

Σε πολύ μεγάλη μέρα βρέθηκε και ο αναπληρωματικός γκαρντ Μπριν Φορμπς με επτά εύστοχα σουτ στις πρώτες του οκτώ απόπειρες και σύνολο 22 πόντους.

Παράλληλα, ο Λόπεζ έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα πάνω στον Αντεμπάγιο, που πέτυχε μόλις 16 πόντους, με τους Μπακς να επικρατούν και στα ριμπάουντ με 61-36.

Όσο για τον Αντετοκούνμπο, πήγε επίσης πολύ καλά πάνω στον Μπάτλερ, ο οποίος περιορίστηκε στους 10 πόντους.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Μαϊάμι για τα δύο επόμενα παιχνίδια.