Μπακς-Ουίζαρντς 135-134: Δύσκολη νίκη για τα “ελάφια”

Οι Μιλγουόκι Μπακς δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν να νικήσουν τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, με 135-134.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Κόναγκτον και Λόπες, με καθοριστικά καλάθια στο φινάλε χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ, ο οποίος σημείωσε 29 πόντους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 23 πόντους, ενώ έχασε το double double για ένα ριμπάουντ, καθώς είχε εννέα. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε οκτώ ασίστ και δυο κοψίματα, σε 29,40 λεπτά συμμετοχής. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε τρεις πόντους, μια ασίστ και ένα ριμπάουντ, σε 15,31 λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπράντλεϊ Μπιλ ήταν εντυπωσιακός, τελειώνοντας το ματς με 42 πόντους. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σημείωσε ένα ακόμα triple double, το 179ο στην καριέρα του, με 29 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και 17 ασίστ, ενώ 13 πόντους σημείωσε ο Ντέιβις Μπέρτανς. Αυτή ήταν η 42η εφετινή νίκη των “ελαφιών” σε 66 ματς, ενώ οι “μάγοι” γνώρισαν την 36η εφετινή τους ήττα, επίσης σε 66 ματς.

Οι πόντοι:

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 23, Λόπες 11, Ντι Βιντσέντσο 19, Χόλιντεϊ 29, Φορμπς 14, Πορτίς 9, Κόναγκτον 16, Θ. Αντετοκούνμπο 3, Τιγκ 11

Ουίζαρντς: Μπιλ 42, Τζιλ 11, Λεν 2, Νέτο 7, Ουέστμπρουκ 29, Σμιθ 2, Μπέρτανς 13, Λόπες 8, Γκάφορντ 12, Μάθιους 8