Προβάδισμα οι Μάβερικς

Με "όπλο" τα τρίποντα και κορυφαίο... τον Νοβίτσκι, το Ντάλας νίκησε 112-103 το Μαϊάμι και έκανε το 3-2 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Με “όπλο” τα τρίποντα και κορυφαίο… τον Νοβίτσκι, το Ντάλας νίκησε 112-103 το Μαϊάμι και έκανε το 3-2 στους τελικούς του ΝΒΑ. Οι Μάβερικς θέλουν πλέον μία νίκη για να πανηγυρίσουν τον “παρθενικό” τους τίτλο, με τη σειρά ν μεταφέρεται μέχρι το τέλος της στην έδρα της Χιτ. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/19 τρίποντα με άξιους συμπαραστάτες του Νοβίτσκι τους Τέρι, Μπαρέα, ενώ για το Μαϊαμι ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε τριπλ-νταμπλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πεντάλεπτο με 13-6, ενώ η Χιτ έμεινε κοντά στο σκορ χάρη κυρίως στον Ουέιντ, αφού ο Τζέιμς δεν ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο.  Ο τραυματισμός του τελευταίου και η απόσυρσή του στον πάγκο δεν επηρέασε το Μαϊάμι, αφού παρά τη μέτρια ως τότε εμφάνιση του Λεμπρόν κατάφερε να ολοκληρώσει το δωδεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 30-31.

Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Κρις Μπος είχαν τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο ξεφεύγοντας με 6 πόντους (46-52). Η επιμονή των “Μαβς”, ωστόσο, σε ορθολογικό μπάσκετ επιβραβεύτηκε και παρά την άνοδο στην απόδοση του Λεμπρόν, ο Νοβίτσκι οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 12-2 και σε προβάδισμα 58-54. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 60-57 και τον Γερμανό άσο με 16 πόντους, 10 από τους οποίους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο.

Το Ντάλας έφτασε στο +6, 75-69, στις αρχές της επανάληψης έχοντας σε εκείνο το σημείο 8/12 τρίποντα με 8 πόντους του Χουάν Χοσέ Μπαρέα. Η επιστροφή του Ντουέιν Ουέιντ στο παρκέ μετά από 7,5 λεπτά εκτός μάχης στο τρίτο δωδεκάλεπτο δεν βοήθησε το Μαϊάμι και η ομάδα του Ρικ Καρλάιλ έφτασε σε προβάδισμα εννέα πόντων (80-71) για πρώτη φορά στη σειρά των τελικών, αλλά η Χιτ κατόρθωσε να κλείσει την περίοδο στο -5 (84-79).

Το κρυφό όπλο των Μάβερικς στην τελευταία περίοδο ήταν ο Χουάν Χοσέ Μπαρέα. Ο βραχύσωμος Πορτορικανός έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Μαϊάμι και έφερε την ομάδα του στο 88-81. Η απάντηση του Έρικ Σπόελστρα λεγόταν… Ουντόνις Χάσλεμ, καθώς ο σέντερ της Χιτ αξιοποιώντας τις εξαιρετικές πάσες των Ουέιντ και Τζέιμς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (95-96), που έφτασε στο +4 με τρίποντο του Ουέιντ (95-99) 3,5 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς.

Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Λεμπρόν Τζέιμς, οι Τεξανοί με ένα επί μέρους 10-1 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τζέισον Κιντ 1:26 πριν το τέλος προηγήθηκαν με 105-100. Η χαριστική βολή στο Μαϊάμι δόθηκε από ένα φοβερό τρίποντο του Τζέισον Τέρι πάνω σε άμυνα, 33,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, που έγραψε το 108-101. Ο έκτος αγώνας της σειράς των τελικών θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας (3:00) στο Μαϊάμι. Αν χρειαστεί έβδομο ματς θα γίνει ξανά στην έδρα της Χιτ τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Δωδεκάλεπτα: 30-31, 60-57, 84-79, 112-103.

Μάβερικς (Καρλάιλ): Μάριον 8 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Νοβίτσκι 29 (10/10 βολές, 8/17 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 6 ριμπ.), Τσάντλερ 13 (7 ριμπ.), Μπαρέα 17 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κιντ 13 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Τέρι 21 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάρντιναλ 4, Στίβενσον 4, Μαϊνμί 3

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 17 (1/2 βολές, 8/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10 ριμπ., 10 ασίστ), Μπος 19 (10 ριμπ.), Άντονι 2, Ουέιντ 23 (10/12 βολές, 5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπίμπι 2, Χάσλεμ 10 (5 ριμπ.), Μίλερ 9, Χάουαρντ 6, Τσάλμερς 15, Χάους