Ιστορική ανατροπή με Ντιρκ

Οι Μάβερικς νίκησαν 95-93 τη Χιτ στον δεύτερο τελικό στο Μαϊάμι, με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία 6,5 λεπτά και οδηγό τον Ντιρκ Νοβίτσκι.

Οι Μάβερικς νίκησαν 95-93 τη Χιτ στο Μαϊάμι, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων στα τελευταία 6,5 λεπτά με οδηγό τον Ντιρκ Νοβίτσκι και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών στο ΝΒΑ (1-1)! Ο Γερμανός άσος πέτυχε τους τελευταίους 9 πόντους του αγώνα και φυσικά το καθοριστικό καλάθι 3,6″ πριν το φινάλε, με το Ντάλας να κάνει το “μπρέικ” και να έχει μπροστά του τρία εντός έδρας παιχνίδια στον δρόμο για τον τίτλο.

Μέχρι το 41′, σημείο έναρξης της αντεπίθεσης των Μάβερικς, η Χιτ έμοιαζε να κρατάει το παιχνίδι στα χέρια της και με κορυφαίους τους Γουέιντ (36 π.), Τζέιμς και Μπος έδειχνε ότι σκοπεύει να τελειώσει την υπόθεση-τίτλος. Στα τελευταία λεπτά, όμως, το Μαϊάμι χαλάρωσε και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει τρόπο αντίστασης στις… ορέξεις του Νοβίτσκι, που πήρε από το χέρι το Ντάλας και το οδήγησε σε μια απίστευτη ανατροπή.

Ο Τζέισον Τέρι άρχισε να σκοράρει και το αρχικό σερί 8-0 (88-81 στο 44′) έγινε 17-2 και λίγο αργότερα 20-2, με τον Νοβίτσκι να ευστοχεί σε τρίποντο στα 26,7”. Στην επόμενη επίθεση ο Τέρι έκανε το λάθος της βραδιάς στην άμυνα και ο Τσάλμερς ισοφάρισε με τρίποντο στα 24,5” (93-93), αλλά ο Νοβίτσκι δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Πήρε πάνω του την επίθεση, πέρασε τον Μπος και με αριστερό λέι απ 3,6” πριν από τη λήξη “έγραψε” το τελικό 95-93.

Μαϊάμι Χιτ – Ντάλας Μάβερικς 93-95 (1-1 νίκες)

Τα δωδεκάλεπτα: 28-28, 51-51, 75-71, 93-95
ΜΑΪΑΜΙ (Σπόλστρα): Γουέιντ 36 (8/12β., 13/20σ., 5ρ., 6ασ., 3κλ., 2κ.), Μπίμπι 14 (4/7τρ., 4κλ.), Άντονι, Τζέιμς 20 (8/15σ., 8ρ., 4ασ., 4κλ., 5λ.), Μπος 12 (4/16δ., 8ρ.) – Χάσλεμ 2, Τσάλμερς 9, Μίλερ
ΝΤΑΛΑΣ (Καρλάιλ): Κιντ 6 (8ρ., 5ασ.), Στίβενσον 9, Τσάντλερ 13 (7ρ.), Νοβίτσκι 24 (10/22σ., 11ρ., 4ασ., 5λ.), Μάριον 20 (9/14δ., 8ρ.), Τέρι 16 (5/11σ.), Μπαρέα 5, Στογιάκοβιτς, Χέιγουντ 2, Κάρντιναλ