Ντερτόνα-Μπρέσια 81-74: Μαγικό τρίτο δεκάλεπτο και «φρένο» στο νικηφόρο σερί των φιλοξενούμενων (hls)

Η Ντερτόνα πραγματοποίησε μια μυθική ανατροπή στην τρίτη περίοδο και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη στη «μάχη» της 4άδας. «Στοπ» στο νικηφόρο σερί 14 αγώνων πρωταθλήματος της Μπρέσια.

Η Ντερτόνα κατόρθωσε να πραγματοποιήσει ένα μυθικό τρίτο δεκάλεπτο (30-13 επιμέρους σκορ) και να κάμψει την αντίσταση της «καυτής» Μπρέσια με 81-74.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν πριν το αποψινό παιχνίδι νικηφόρο σερί 14 αγώνων στο πρωτάθλημα, προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά στο πρώτο μέρος (25-39), όμως το κενό διάστημα στην τρίτη περίοδο δεν τους επέτρεψε να διευρύνουν το σερί.

Η ομάδα του Μάρκο Ραμοντίνο είχε ως κορυφαίους τους Τζέι Πι Μακιούρα (21 πόντους) και Κρις Ράιτ (21 πόντους). Από κοντά οι Μάικ Ντάουμ και Τζαμάρ Σάντερς με 12 πόντους έκαστος.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ο Τζον Πετρουτσέλι με 19 πόντους (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-41, 62-54, 81-74