Μπρίντιζι-Τρέντο 78-80: Ρέινολντς και Μπράντφορντ έγραψαν την έκπληξη (hls)

Πέμπτη νίκη της Τρέντο και δεύτερη ήττα της Μπρίντιζι στην 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Τρέντο έφυγε νικήτρια από το Μπρίντιζι και πέτυχε την έκπληξη της 8ης αγωνιστικής στο ιταλικό πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην δεύτερη ήττα τους (78-80). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-13 στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα, η Μπρίντιζι ανέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού και προηγήθηκε με 17-15, διατηρώντας με σταθερότητα το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-31), εξαιτίας της αμυντικής συνέπειας που είχε, αλλά και του επιθετικού πλουραλισμού της.

Ο Κάμερον Ρέινολντς με 6 εύστοχα τρίποντα και 18 πόντους, ήταν ο μοναδικός παίκτης που… “αντιστεκόταν” στην Μπρίντιζι, η οποία και στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με διαφορά μέχρι και 11 πόντους (42-31). Η Τρέντο μείωσε σε 45-43, αλλά και πάλι η Μπρίντιζι “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 8 (58-50). Η ομάδα του Φραντσέσκο Βιτούτσι που καταναλώθηκε σε αρκετές διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, απώλεσε την αυτοσυγκέντρωση της και η Τρέντο δεν έχασε την ευκαιρία να την αιφνιδιάσει.

Με τον Ντεσόντα Μπράντφορντ να σκοράρει 21 πόντους, μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και τον Ρέινολντς να τελειώνει το παιχνίδι με 24, η Τρέντο προηγήθηκε 74-76 και 76-80, ύστερα από τέσσερα συνεχόμενα σερί του σκορ, εκατέρωθεν και έφτασε δίκαια στην 5η νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Βισκόντι στην τελευταία επίθεση τους, αλλά το replay δεν τους δικαίωσε.

Δεκάλεπτα: 24-17, 40-31, 58-50, 78-80