Και πάλι Παναθηναϊκός (video)

Ο Παναθηναϊκός όπως και πέρσι νίκησε (70-64) τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν και τον πέταξε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός όπως και πέρσι νίκησε (70-64) τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν και τον πέταξε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου. Οι “πράσινοι” πάτησαν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το ντέρμπι σε περίπατο στο τέλος “φεύγοντας” με την πρόκριση από το άδειο, λόγω τιμωρίας, ΣΕΦ.

Χωρίς αγωνιστικό ρυθμό οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στην άμυνα τους για να αποκτήσουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της περιόδου. Οι πολλές βολές βοήθησαν για να μη μείνει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Ο Φελντέιν στο πρώτο ημίχρονο “τράβηξε” το κουπί στο σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό, ενώ στο δεύτερο τη… σκυτάλη πήρε ο Γιάνκοβιτς που “πλήγωσε” του “ερυθρόλευκους” κυρίως στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ασύνδετος ο Ολυμπιακός, χωρίς τους γνωστούς αυτοματισμούς στην επίθεση υπέπεσε σε πολλά λάθη. Ο Σπανούλης ήταν σε κακή μέρα τόσο εκτελεστικά, όσο και οργανωτικά με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να μην πάρουν πόντους από τον… ηγέτη τους.

Ετσι, ο Παναθηναϊκός μετά από πέντε σερί ήττες πέρσι στο πρωτάθλημα επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο του και έκανε το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε την προηγούμενη σεζόν στο Κύπελλο.

Βρήκαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο

Με όπλο του την καλή άμυνα και το τρανζίσιον γκέιμ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην αρχή και προηγήθηκε με 8-2, όμως τα δύο γρήγορα φάουλ του Γιανγκ έστειλαν τον Αμερικανό στον πάγκο και τον Ραντούλιτσα στο παρκέ για τους “πράσινους”.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στην περιφέρεια και όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 9-8. Οι πολλές χαμένες βολές των παικτών του Τζόρτζεβιτς, σε αντίθεση με την ευστοχία των “ερυθρολεύκων” κοντά στο καλάθι στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, έφερε τους γηπεδούχους στο +2 στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-12).

Αστοχία…

Η αστοχία από μακρινή απόσταση για τους γηπεδούχους (1/13 τρίποντα) και ο έλεγχος των ριμπάουντ των αντιπάλων τους έδωσαν την ευκαιρία στους “πράσινους” να τρέξουν νέο σερί 7-0 και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 18-21. Η αντίδραση των παικτών του Σφαιρόπουλου δεν άργησε να έρθει. Η είσοδος του Γιανγκ έδωσε δύναμη στους “ερυθρόλευκους” κοντά στο καλάθι και με σερί 4-0 πέρασαν εκ νέου μπροστά (22-21). Ο Φελντέιν αποτέλεσε το μεγαλύτερο… πονοκέφαλο των “ερυθρολεύκων” στο πρώτο μέρος. Ο Αμερικανός ήταν ο κορυφαίος της ομάδος του και με πέντε δικούς του πόντους βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια ισόπαλη (26-26) σε ένα πρώτο ημίχρονο που κυριάρχησαν οι άμυνες…

Ευτυχώς υπήρχαν οι βολές…

Οι πέντε διαδοχικοί πόντοι του Λοτζέσκι έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού του σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0, από τις 4 βολές του Διαμαντίδη και ένα λέι απ του Γιάνκοβιτς τον έφεραν στο +3 (31-34). Οι αλλαγές στο ματς ήταν πιο πολλές από τις εύστοχες προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Οι βολές ήταν ο μοναδικός τρόπος επίτευξης καλαθιού με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν εύκολους πόντους και να πηγαίνουν για πρώτη φορά στο ματς στο +5 (35-40). Το τρίποντο του Αθηναίου ήρθε για να ανακόψει το κακό θέαμα στο ΣΕΦ, ενώ στη συνέχεια είδαμε και ένα κάρφωμα του Πάβλοβιτς για το πρώτο καλάθι των Κυπελλούχων σε κανονική ροή αγώνα μετά από αρκετή ώρα. Το σουτ του Αγραβάνη πίσω από τα 6,75 πρόλαβε την κόρνα της λήξης του τρίτου δεκαλέπτου και έφερε τις δύο ομάδες στο ίδιο σημείο εκκίνησης για την τελευταία περίοδο του ματς (44-44).

Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα εύκολα καλάθια του… ξεχασμένου από την άμυνα Γιάνκοβιτς (7 πόντους στην αρχή του δεκαλέπτου) “εκτόξευσαν” τον Παναθηναϊκό στο +8 (44-52) “αναγκάζοντας” τον Σφαιρόπουλο σε τάιμ άουτ.

Τον… εκτέλεσε ο Γιάνκοβιτς

Χωρίς πλάνο και φαντασία στο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που βρήκε στο πρόσωπο του Γιάνκοβιτς τον παίκτη που τον ξεκόλλησε στο σκορ και τον οδήγησε στη νίκη. Ο Ελληνας φόργουορντ με επτά πόντους στα πρώτα λεπτά βοήθησε τα μέγιστα έτσι ώστε ο Παναθηναϊκός να τρέξει σερί 15-0 και να μετατρέψει το 44-44 σε 44-59. Οταν οι “ερυθρόλευκοι” “ξύπνησαν” επιθετικά ήταν αργά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να “ροκανίσουν” λίγο τη διαφορά και να ηττηθούν με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 70-64

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 2, Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 19 (1), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης 2, Χάκετ 4, Λοτζέσκι 14 (2), Αθηναίου 3 (1).