Ιωνικός Ν. – Απόλλων Π. 76-69: Το φίνις έκανε τη διαφορά

Ο Απόλλωνας ήταν μπροστά για ένα ημίχρονο , όμως ο Ιωνικός τον κράτησε στους 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και τον άφησε εκτός Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, αιφνιδιάστηκαν από τον εξαιρετικό Απόλλωνα και μετά το 23-25 του δεκαλέπτου τον είδαν να απέχει 7 πόντους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (41-48).

Εντούτοις η εικόνα του δεύτερου μέρους αποδείχτηκε τελείως διαφορετική, αφού η μεταμορφωμένη άμυνα των Νικαιωτών κράτησε τους Πατρινούς μόλις στους 21 πόντους στο δεύτερο μέρος (8 στη τρίτη περίοδο) και με πρωταγωνιστή τον Τζέρμαν στην επίθεση (24π) πήραν τη νίκη – πρόκριση.