Ελλάδα – Σερβία 97-92 (παρ.) : Δεν είχε Giannis, αλλά είχε Nikos (Ρογκαβόπουλος) και έβγαλε ψυχή η Επίσημη Αγαπημένη!

Με πρωταγωνιστές τους απίθανους Ρογκαβόπουλο (28 πόντοι) και Μωραΐτη (23 πόντοι) η νεανική Εθνική ομάδα κέρδισε με 97-92 τη Σερβία στην παράταση (80-80 κανονική διάρκεια) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων σε παιχνίδι για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με πρωταγωνιστές τους απίθανους Ρογκαβόπουλο (28 πόντοι) και Μωραΐτη (23 πόντοι) η νεανική Εθνική ομάδα κέρδισε με 97-92 τη Σερβία στην παράταση (80-80 κανονική διάρκεια) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, σε παιχνίδι για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Νίκη… γοήτρου για τη “Γαλανόλευκη”, καθώς ήδη έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σε… μπελάδες οι Σέρβοι που αντιμετωπίζουν τον εφιάλτη του αποκλεισμού!

Γεμάτο το κλειστό και μεγάλη στήριξη από τον κόσμο στους παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα.. έσπασαν τα καλάθια η Ελλάδα και η Σερβία στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς… κατάφεραν και οι δύο να σημειώσουν μόλις 23 πόντους!

Τόσο οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκρότημα, όσο και οι Σέρβοι προσπαθούσαν να βρουν τα “πατήματα” τους και τη “χημεία” τους στην πρώτη περίοδο, πήραν κακές αποφάσεις στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ και να κλείσουν την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (15-8).

Καλύτερος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο και αρκετά πιο επιθετικό παιχνίδι, ωστόσο προέκυψαν προβλήματα στη “γαλανόλευκη” άμυνα με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να αποκτήσουν διαφορά οκτώ πόντων στα τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (30-22).

Με τους Ρογκαβόπουλο και Μωραΐτη να μειώνουν, η Εθνική έφτασε στο καλάθι τη διαφορά, ωστόσο στο φινάλε του πρώτου μέρους οι τρεις σερί ασίστ του Γιόβιτς ήταν αρκετές για να δώσουν στους Σέρβους το σημαντικό προβάδισμα των εννεά πόντων (39-30).

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο πρώτο μέρος ήταν ο Μωραΐτης (7), ενώ ο Ρογκαβόπουλος σημείωσε 6 πόντους.

Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε με ενέργεια στο παρκέ, οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τρίτη περίοδο και έβαλαν δύσκολα στην Εθνική μας ομάδα με τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος κυριαρχούσε στη ρακέτα.

Οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερος μέρος της περιόδου, ενώ το απίθανο buzzer beater του Μωραΐτη (δείτε το εδώ) στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 62-55 υπέρ των Σέρβων.

Το τρίποντο του Μωραΐτη τόνωσε ψυχολογικά τους παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και στο τελευταία δεκάλεπτο με βελτιωμένη αμυντική συμπεριφορά και σωστές επιλογές, η Εθνική έκανε την… αντεπίθεση της και μείωσε στους δύο πόντους στα 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (65-63).

Η Ελλάδα είχε το μομέντουμ, το εκμεταλλεύτηκε και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (71-68) στα 03:52. Με ένα μικρό σερί, οι Σέρβοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν κεφάλι στο σκορ, ωστόσο ο Ρογκαβόπουλος έκανε το 75-75 στα δύο λεπτά πριν το τέλος και το τρίποντο του Μωραΐτη το 78-78.

Το φινάλε ήταν δραματικό. Ο Μουράτος πάτησε τη γραμμή του κέντρου σε μια από τις τελευταίες επιθέσεις της “γαλανόλευκης”, ενώ ο Μιλουτίνοφ έκανε το 80-78 και ο Μωραΐτης με παλικαρίσιο καλάθι το 80-80, οι Σέρβοι αστόχησαν στο τελευταίο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Με τρίποντο ο Ρογκαβόπουλος έκανε το 83-81 στο έξτρα πεντάλεπτο και με νέο καλάθι στο 01:40 έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (86-83) στη “Γαλανόλευκη”.

Με άλλη μια τρίποντη “βόμβα” ο απίθανος Ρογκαβόπουλος έκανε το 89-85 και ο Χατζηδάκης το 91-87 στα 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης.

Ο Νταβιντόβατς μείωσε σε 93 – 92 με τρίποντο στα 16 δευτερόλεπτά, ο Μωραΐτης ευστόχησε σε δύο βολές στο αντιαθλητικό που κέρδισε η Εθνική και έκανε το 95-92, ενώ ο Ρογκαβόπουλος έριξε τους τίτλους τέλους στη “γαλανόλευκη” νίκη με δύο βολές στο φινάλε (97-92).

Τα δεκάλεπτα:

8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κανονική διάρκεια), 97-92 (παράταση).

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς