Σερβία – Ελλάδα 100-94 (87-87 καν.): Γιάνναρος από… ΝΒΑ, αλλά δεν ήταν αρκετός! (hls)

Παρά τους 40 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο (ρεκόρ καριέρας στην Εθνική) και τη μαχητική προσπάθεια, η Εθνική ομάδα μπάσκετ ηττήθηκε από τη Σερβία στο Βελιγράδι με 100-94 στην παράταση (87-87 η κανονική διάρκεια).

Παρά τους 40 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο (ρεκόρ καριέρας στην Εθνική) και τη μαχητική προσπάθεια, η Εθνική ομάδα μπάσκετ ηττήθηκε στο Βελιγράδι από τη Σερβία με 100-94 στην παράταση (87-87 η κανονική διάρκεια).

Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (40 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ήταν ο ηγέτης της Γαλανόλευκης, εκπληκτικός ο Γιόκιτς με 29 πόντους οδήγησε τους Σέρβους στη νίκη για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ.

H Γαλανόλευκη γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στα προκριματικά και βρίσκεται πλέον στο 3-2, στο 2-3 οι Σέρβοι, μόνοι πρώτοι οι Λετονοί με 4-1 νίκες.

Πρόβλημα από την… αρχή

Οι Σέρβοι μπήκαν με μπόλικη ενέργεια στο παιχνίδι και θέλησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ωστόσο η Εθνική μας ομάδα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (10 π. – 4 ασίστ) να κάνει σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ισορροπήσει.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά ακόμα και επτά πόντων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε τη δική του… αντεπίθεση και προηγήθηκε με 18-17, ωστόσο το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τη Γαλανόλευκη πίσω με έξι πόντους (31-25).

Η εκκίνηση της Εθνικής μας ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν… χλωμή, οι Σέρβοι απέκτησαν διαφορά εννέα πόντων (37-28), ωστόσο η Γαλανόλευκη έδειξε χαρακτήρα και με ένα σερί 10 – 0 πέρασε μπροστά για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με 42-40.

Το “ξέσπασμα” της Εθνικής μας δεν ήταν αρκετό για να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς οι Σέρβοι με ορθολογικό μπάσκετ και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, “έχτισαν” διαφορά με μπροστάρη τον Γιόκιτς (11 πόντοι) και βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 51-44.

Βελτίωση και… Γιάνναρος!

Η Γαλανόλευκη προσπάθησε να διορθώσει τα ψεγάδια στο παιχνίδι της, ωστόσο τα αβίαστα λάθη έκαναν και πάλι την… εμφάνιση τους και οι Σέρβοι απέκτησαν διαφορά 10 πόντων (60-50) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε και πάλι να… κυνηγά τους Σέρβους, μείωσε στους τρεις πόντους (61-58) με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ωστόσο οι Σέρβοι ήταν συνεπείς στο επιθετικό κομμάτι.

Το γεγονός ότι η Γαλανόλευκη σπαταλούσε συνεχώς ενέργεια για να “κυνηγήσει” τους Σέρβους στο σκορ και η έλλειψη σταθερότητας στην άμυνα, στοίχισε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο, το φινάλε της οποίας τους βρήκε με να προηγούνται με διαφορά επτά πόντων (70-63).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν η πιο αξιόπιστη λύση μας στην επίθεση, ωστόσο η έξυπνη άμυνα των Σέρβων κατάφερε να περιορίσει τον Έλληνα σούπερ σταρ στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Με καλές άμυνες, η Γαλανόλευκη μείωσε σε 79-76 με υπέροχη προσπάθεια του Γιάννη στα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Με τον Γιόκιτς να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση και τον Γιάραμαζ να σκοράρει από… παντού, οι Σέρβοι απέκτησαν εκ νέου διαφορά οκτώ πόντων (84-76), δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Με τρίποντο του Καλάθη, η Εθνική μας μείωσε σε 84-79, ο Γιόκιτς απάντησε με ένα… απίθανο τρίποντο (87-79) και ο Γιάννης με ένα… ακροβάτικο έκανε το 87-84.

Ο Ντόρσεϊ με παλικαρίσιο τρίποντο στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 87-87, ο Γιάραμαζ έχασε το τελευταίο σουτ και το ματς πήγε στην παράταση!

Ψύχραιμοι οι Σέρβοι

Οι Σέρβοι πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια και με προσπάθεια του Γιόκιτς στο 02:52 έκαναν το 95-89.

Οι διεθνείς μας έβγαλαν μεγάλες άμυνες, μείωσαν σε 95-92, ωστόσο ο Γιόκιτς έκανε τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 100-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 (κ.α.), 100-94

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Γκούντουριτς 5 (1), Γιάραμαζ 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γιόκιτς 29 (9/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάλινιτς 6 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούτσιτς 14 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1 (0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μίτσιτς 9 (2), Μιλουτίνοβ 12 (4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2 (6 ασίστ)