Γαλλία-Ισπανία 53-68: Οι οικοδεσπότες στον τελικό του Παγκοσμίου U17 (hls)

Οι Ισπανοί εξασφάλισαν το πρώτο τους μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 κερδίζοντας με 68-53 τους Γάλλους! Οι Ίβηρες πραγματοποίησαν μια μυθική τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 22-5) για να μετατρέψουν ένα πραγματικό ντέρμπι σε μία σχετικά εύκολη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Η Μάλαγα και το Palacio De Deportes έβαλαν τα γιορτινά τους και οι έφηβοι των Ισπανών δεν απογοήτευσαν! Μετά από τρεις τερματισμούς στην 4η θέση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U17 ήρθε η στιγμή οι Ισπανοί να πάρουν μετάλλιο. Φυσικά οι Ίβηρες θέλουν το χρυσό στον αυριανό τελικό (10/07, 22:00) κόντρα στους Αμερικανούς αλλά και μόνο η παρουσία τους για πρώτη φορά σε τελικό σε αυτό το ηλικιακό επίπεδο είναι σπουδαία επιτυχία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και ντέρμπι για 30 αγωνιστικά λεπτά με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Οι εναλλαγές προβαδίσματος ήταν συνεχείς και ο ρυθμός που έπαιζαν οι δύο ομάδες πολύ υψηλός. Στην τελευταία περίοδο όμως όλα άλλαξαν. Οι Ισπανοί έβγαλαν ακόμη περισσότερη ενέργεια, έβαλαν ορισμένα μεγάλα σουτ (όπως το τρίποντο του Λανγκαρίτα για το 62-53) και με 22-5 επιμέρους σκορ πήραν τη-νίκη πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ των Ισπανών ο σέντερ Αντάι Μάρα Γκόμεθ με 16 πόντους ενώ ο έτερος ψηλός (Αλμάνσα Πέρεθ) έκανε επίσης θραύση τελειώνοντας τον ημιτελικό με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από κοντά οι Λανγκαρίτα (11 πόντους), Βιλαδεκάνς (10 πόντους) και Φολγέιρας (9 πόντους, 13 ριμπάουντ).

Για τους ηττημένους Γάλλους, που θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στην Λιθουανία (10/07, 19:30, Novasports 4HD), ο Κιλιάν Μαλγουάγια ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 30-32, 48-46, 53-68