“Αγκαλιά” με την πρόκριση η Φινλανδία

Αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους "16" του Eurobasket έκανε η Φινλανδία, καθώς επικράτησε 98-88 της Τσεχίας.

Οι Σκανδιναβοί άφησαν πίσω την ήττα από τη Σερβία και έβαλαν πλώρη για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση κόντρα στους Τσέχους.

Η ομάδα του Λάσι Τουόβι ήλεγξε το ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε μεγάλο ποσοστό ευστοχίας, ειδικά στην πρώτη περίοδο και παρά τις προσπάθειες των Τσέχων, έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη.

Καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης η αποβολή του Γιαν Βέσελι, η οποία άφησε τους Τσέχους χωρίς τον ηγέτη τους για τα τελευταία επτά λεπτά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Φινλανδών ο Μάρκανεν με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ και ακολούθησαν ο Σαλίν με 23 πόντους και ο Κόπονεν με 14. Από την άλλη πλευρά, πάλεψε ο Χρουμπάν, που είχε 22 πόντους, σε αντίθεση με τον Σατοράνσκι, ο οποίος ηταν άστοχος (1/8 σουτ) αλλά είχε 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-45, 72-59, 98-88