Νίκη με ανατροπή κράτησε ζωντανή την Πολωνία

Για σχεδόν 30 λεπτά η Πολωνία έβλεπε την...πλάτη της Ολλανδίας και το φάσμα του αποκλεισμού από τους 16 του Ευρωμπάσκετ.

Οι ουραγοί του ομίλου Ολλανδοί προηγήθηκαν με 40-31 στο ημίχρονο και αργότερα με 49-36. Οι Πολωνοί παίζοντας πολύ σκληρά στην άμυνα στα τελευταία 15 λεπτά ανέτρεψαν το σκηνικό και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 75-69.

Ετσι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 3-1 και περιμένουν το αποτέλεσμα του αποψινού αγώνα Φινλανδίας-Τσεχίας για να μάθουν αν θα περάσουν από σήμερα στους 16! Αυτό θα συμβεί σε περίπτωση ήττας των Φινλανδών.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ(Μπουσκάλια): Ντε Ζονγκ 8, Εντουαρντς 1, Φράνκε 13, Χααρμς 2, Κεράζι 4, Κλουφ 26(4/7 τρίποντα), Κοκ 4, Βαν Ντεν Χαρστ 2, Γουίλιαμς 9.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόσκι 16(7 ριμπάουντς),Κελ 2, Ντζιέμα 3, Γκάρμπατς 10, Μίχαλακ 5, Ολέζνιακ 2, Πονίτκα 5, Σενκ, Σλότερ 6, Σοκολόφσκι 24, Ζισκόφσκι 2.