Άλμα πρόκρισης για την Κροατία με νίκη-θρίλερ (hls)

Η Κροατία λύγισε την Εσθονία που έχασε δεύτερο σερί παιχνίδι στις λεπτομέρειες και πλέον έβαλε το πόδι της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Οι Κροάτες έφτασαν με πολύ άγχος στο τελικό 72-69 που καθορίστηκε από το ποιός ήταν πιο….άστοχος στο τελευταίο λεπτό ενός δραματικού αγώνα. Στο φινάλε ενός εξαιρετικά νευρικού και σκληρού αγώνα οι Κροάτες πήραν δύο πολύτιμους πόντους με 2/2 βολές του Σμιθ 7” πριν το τέλος και προηγήθηκαν με 72-69.Εκαναν γρήγορο φάουλ αλλά ο Βένε αποδείχθηκε μοιραίος από τη γραμμή αστοχώντας και στις δύο βολές! Οι Εσθονοί απάντησαν με γρήγορο φάουλ στον Σάριτς που σκόραρε με μια εύστοχη βολή για το 73-70 αλλά το τελευταίο σουτ της απελπισίας από τον Κουλαμάε για τρεις πόντους ήταν άστοχο

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 4, Γκνίντιτς, Χεζόνια 5, Μάτκοβιτς 17(8/8 δίποντα), Μάβρα, Ράμλιακ 2, Σάριτς 15(12 ριμπάουντς), Σίμον 9(5 ριμπάουντς), Σμιθ 13(2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Ζούμπατς 8(8 ριμπάουντς).
ΕΣΘΟΝΙΑ (Τοϊγάλα): Ντόρμπεκ, Ντρελ 5, Γοεσααρ 5, Κίτσινγκ 6, Κότσαρ 17(5 ριμπάουντς, 3 ασίστ), Κρίισα 5, Κουλαμάε 14(5 ασίστ), Ραϊέστε, Σοκ, Τας, Βένε 18(5/10 τρίποντα).