Oλλανδία-Ισραήλ: «Έδεσε» την πρόκριση με δεύτερη νίκη

Πρώτος σκόρερ ο Αβτνίγια με 21 πόντους, ενώ ο Ντε Γιόνγκ περιορίστηκε στους 12 πόντους από την άμυνα του Ισραήλ.

Το Ισραήλ, μια ημέρα μετά την σημαντική νίκη της πρεμιέρας στον Δ’ όμιλο του ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022, στην Πράγα, προχώρησε αήττητο και στην αναμέτρηση με τη Ολλανδία ( ), με αποτέλεσμα να “αγκαλιάζει” την πρόκριση στην φάση των “16” της διοργάνωσης.

Ο Ντένι Αβντίγια ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών με πόντους και καθοριστικός στην τελευταία περίοδο.

Oι παίκτες του Ισραήλ είχαν σημάδια κόπωσης από την υπερπροσπάθεια τους στον νικηφόρο αγώνα της προηγούμενης ημέρας, κόντρα στην Φιλανδία, παίζοντας και παράταση, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, η Ολλανδία να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα από την άμυνα και την χαμηλή επιθετική παραγωγικότητα. Oι Ισραηλινοί δέχτηκαν 11 πόντους από τους “οράνιε” στο 3ο δεκάλεπτο και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Η διεκδίκηση της νίκης ήταν “ανοιχτή” στην 4η περίοδο, το Ισραήλ διατήρησε το εύθραστο προβάδισμα 4-5 πόντων και ο Βαν Βούρστ με δυο βολές, μείωσε στο 38′ σε 64-67, αλλά το τρίποντο του πλέι μέικερ της Παρτίζαν, Γιαμ Μαντάρ στα 80 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, εξασφάλισε την νίκη για την ομάδα του Γκάι Γκούντες.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 67-73