Εσθονία-Ελλάδα 83-85 (παρ.): Πρεμιέρα με το… δεξί για την εφτάψυχη Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων κέρδισε στη πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 την Εσθονία στην παράταση (73-73 κ.δ.). Μπαζίνας και Ρούμογλου εξαιρετικοί, Μερμίγκης το μεγάλο σουτ.

Η Εθνική Εφήβων επέστρεψε από την «κόλαση» (73-68 τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος), έστειλε το ματς στην παράταση (73-73) και εκεί κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα (83-85) χάρη στο σουτ του Ιωάννη Μερμίγκη (6.2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη)! Ο Μερμίγκης είχε μέχρι εκείνο το κρίσιμο σουτ 0/11, αλλά ο Μπαζίνας τον εμπιστεύτηκε στη γωνία και εκείνος τον δικαίωσε.

Εφτάψυχη αποδείχθηκε η Εθνική μας στο Ισραήλ, σε ένα ματς με περίεργη τροπή και πάρα πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Εσθονοί έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση αλλά οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν τα παράτησαν, έβαλαν τα μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη.

MVP για την ελληνική ομάδα ο Απόστολος Ρούμογλου με 21 πόντους (6/8 τρίποντα), και ο Αθανάσιος Μπαζίνας του Προμηθέα Πατρών (20 πόντους, 14 ασίστ).

Για την Φινλανδία, ο Χένρι Βεσάαρ της Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε 23 πόντους, κατέβασε 13 ριμπάουντ και έκανε 5 τάπες.

Αύριο (04/08, 17:00) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία με στόχο το 2Χ2.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-33, 58-53, 73-73, 83-85 (παρ.)