Στο Final-4 η Ρεάλ

Η Ρεάλ νίκησε 66-58 τη Βαλένθια στη Μαδρίτη, έκανε το 3-2 και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το Final-4 της Βαρκελώνης.

Η Ρεάλ νίκησε 66-58 τη Βαλένθια στη Μαδρίτη, έκανε το 3-2 και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το Final-4 της Βαρκελώνης. Η “βασίλισσα” ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, με την αντίπαλό της να προηγείται με 2-11 στα πρώτα λεπτά, αλλά ανέβασε στροφές στη συνέχεια, πήρε το προβάδισμα και κυριάρχησε μέχρι το τέλος.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων άρχισε στη δεύτερη περίοδο, με την Ρεάλ να μειώνει στον πόντο (37-38) και το ημίχρονο να λήγει 40-42 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η “βασίλισσα” πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 21′ (43-42) και δεν το… έχασε ξανά, με την τρίτη περίοδο να λήγει 58-51 υπέρ της.

Η Βαλένθια στην τελευταία της προσπάθεια να πάρει την πρόκριση, μείωσε σε 62-58, δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι παίκτες του Μολίν κράτησαν το “πάνω χέρι” και έστειλαν τη Ρεάλ για πρώτη φορά σε Final-4 από το 1996. Αντίπαλος των Μαδριλένων στον ημιτελικό της 6 Μαΐου θα είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 40-42, 58-51, 66-58