Πω, πω τι έβαλε ο Πλάνινιτς! (video)

Με ένα απίστευτο τρίποντο του Ζόραν Πλάνινιτς στην εκπνοή του αγώνα, η Αναντολού Εφές επικράτησε 61-60 της Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο Top - 16 της Ευρωλίγκας.

Με ένα απίστευτο τρίποντο του Ζόραν Πλάνινιτς στην εκπνοή του αγώνα, η Αναντολού  Εφές επικράτησε 61-60 της Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο Top – 16 της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 13 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 18 πόντους και δύο ασίστ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο ματς και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ωστόσο η Αρμάνι ήταν καλά διαβασμένη και αφού πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της (9-8), στη συνέχεια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 14-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν τρία λεπτά για να πετύχουν πόντο. Οι Ιταλοί ωστόσο παρά το νωθρό ξεκίνημα βρήκαν λύσεις με τον Κέρτις Τζέρελς και ξέφυγαν ακόμη και με εννιά πόντους (14-23). Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου πάντως αντέδρασαν και μείωσαν στους τέσσερις πόντους (30-34) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Μιλανέζοι συνέχισαν να είναι σε θέση οδηγού (34-41), ωστόσο προς το τέλος της περιόδου η Εφές πάτησε γκάζι και μείωσε στο καλάθι (43-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (49-45). Οι Ιταλοί ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Χάκετ (58-59) 11” πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση η Αρμάνι επέλεξε να μην κάνει φάουλ και δικαιώθηκε, αφού το σουτ του Σαβάνοβιτς δεν βρήκε στόχο. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Λάνγκφορντ πήγε στη γραμμή των βολών, όμως ευστόχησε στη μία από τις δύο, διαμορφώνοντας το 58-60. Στα 3 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Πλάνιντς πήρε το ριμπάουντ και από την άλλη πλευρά του γηπέδου πέταξε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στο αντίπαλο καλάθι και χάρισε τη νίκη στην Εφές με 61-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-34, 43-45, 61-60

Αναντολού Εφές: Mπαλμπάι 8, Γκόρντον 2, Βασιλειάδης 8 (2), Μπιέλιτσα 9, Γκονλούμ 6, Σαβάνοβιτς 13, Πλάνινιτς 8 (2), Μπατούκ 7 (1), Κιλιτσλί

Αρμάνι Μιλάνο: Χάκετ 6 (1), Τζεντίλε 5 (1), Λάνγκφορντ 18 (1), Μέλι 7 (1), Σάμουελς 8, Σι Τζέι Γουάλας 5 (1), Μος 3 (1), Τζέρελς 8 (2), Λαουάλ, Κανγκούρ