“Πράσινος” άθλος στη Βαρκελώνη!

Mετά από μια επική ανατροπή και μια αντρίκεια εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 75-71 μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» την Μπαρτσελόνα.

Mετά από μια επική ανατροπή και μια αντρίκεια εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός (έχανε με 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) νίκησε με 75-71 μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» την Μπαρτσελόνα, ισοφάρισε τη σειρά 1-1 και περιμένει τους Καταλανούς στην Αθήνα για δύο νίκες που ισοδυναμούν με πρόκριση στο Final 4!

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» στο πρώτο ημίχρονο την αστοχία του στα σουτ δύο πόντων (8/23) και τα πολλά λάθη (9), όπως και την κούραση του Διαμαντίδη, που είχε μείνει στους 2 πόντους. Προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά μέχρι το ημίχρονο στο 2ο λεπτό, όταν ο Καλάθης με… γκολ φάουλ έγραψε το 3-2. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Ναβάρο (1 τρίποντο) δόθηκε το έναυσμα για σερί 9-0 και η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με +8 πόντους (11-3).

Ο Παναθηναϊκός γύρισε την άμυνα από man to man σε ζώνη προαρμογής, χωρίς αποτέλεσμα, καθώς οι Ισπανοί έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, ενώ με τον Βάσκεθ να εκτελεί κοντά στο καλάθι και τον Ναβάρο στην περιφέρεια, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (17-10), παρά τις προσπαθειες των Μπατίστ, Νίκολας. Η Μπαρτσελόνα δεν κατέβασε ταχύτητα και στο 14′ εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (28-12).

Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Σάτο, που έδειξε να αφυπνίζεται αγωνιστικά, και η σταθερή αξία των Μπατίστ, Νίκολας βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (28-21 στο 17′), αλλά το «ζεστό» χέρι του Λόρμπεκ από τα 6.75 έγραψε το 31-21, για να κρατήσουν οι Ισπανοί τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Τρίποντο με το… καλημέρα στην τρίτη περίοδο ο Αντσερσον και 41-28. Ωστόσο, κανείς δεν περίμενε την… ανάσταση των Διαμαντίδη, Σάτο, όπως και την εκπληκτική άμυνα του Παναθηναϊκού πάνω στους Ναβάρο, Λάκοβιτς και Άντερσον, που δεν τους επέτρεπε να βρουν ελεύθερο σουτ. Με 14 πόντους του αρχηγού των «πρασίνων» (2 τρίποντα) στο τρίτο δεκάλεπτο και 5 του Σάτο (1 τρίποντο) ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 22-9 και μείωσε στο 27′ σε 50-45.

Ο Ναβάρο προσπάθησε -μάταια- να κρατήσει το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, αλλά ο Σάτο με τρίποντη «βόμβα» στην εκπνοή της περιόδου μείωσε μετά από ώρα σε 57-56. Δύο «κολλητά» τρίποντα του Κεντροαφρικανού φόργουορντ (8 διαδοχικοί πόντοι) έστειλαν στα ουράνια την ελληνική ομάδα, όταν στο 33′ ξέφυγε για πρώτη φορά με +5 (64-59). Με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι ο Τσαρτσαρής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο 37′, όταν με παληκαρίσιο λέι απ έγραψε το 72-64.

Ωστόσο, ο Ναβάρο με γρήγορο τρίποντο «προσγείωσε» τους «πράσινους», μειώνοντας σε 72-67 στο 38′. Ακολούθησαν λάθη σε άμυνα και επίθεση από πλευράς Παναθηναϊκού, για να μειώσει ο Ναβάρο, με τη… βοήθεια της διαιτησίας σε 72-71. Ωστόσο, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Διαμαντίδης με 1/2 βολές έγραψε το 73-71, ο Λάκοβιτς αστόχησε από τα 6.75 στο νικητήριο τρίποντο για τη Μπαρτσελόνα και ο Μπατίστ στην εκπνοή «χάρισε» ένα σπουδαίο «διπλό» με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-28, 57-56, 71-75.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ) : Σάδα, Ρούμπιο 6, Λάκοβιτς 5 (1), Ναβάρο 19 (3), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 11, Ινγκλις, Ν’ντόνγκ 10, Μόρις, Λόρμπεκ 7 (1), Αντερσον 11 (2).
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς) : Μάριτς 1, Περπέρογλου, Μπατίστ 14, Φώτσης 3, Σάτο 18 (4), Νίκολας 10 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 17 (3), Βουγιούκας, Καλάθης 8 (1), Καϊμακόγλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

71-75 Καλάθι του Μπατίστ. Ο Παναθηναϊκός είναι νικητής!!!!!!

57-61 Τρίποντο του Σάτο

57-58 Λέι απ του Σάτο. Για πρώτη φορά μπροστά ο Παναθηναϊκός!

50-42 Καλάθι του Ενγκόνγκ, 4-0 σερί από την Μπαρτσελόνα

46-42 Τρίποντη βόμβα του Διαμαντίδη, που δείχνει να παίρνει μπροστά και επιθετικά…

28-15 Ανάσα για τους “πράσινους” με τρίποντο του Σάτο

28-12 Νέο καλάθι του Ενγκόνγκ, που έχει κάνει μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό έως τώρα

Τάιμ άουτ

11-5 Ο Διαμαντίδης με δύο εύστοχες βολές βάζει τέλος στην επιθετική αφλογιστία του Παναθηναϊκού

8-3 Πρώτη τρίποντη βόμβα από τον Ναβάρο

4-3 Με λέι απ του Ναβάρο στον αιφνιδιασμό

2-3 Με γκολ-φάουλ του Καλάθη

2-0 Ο Άντερσον πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα με λέι απ

Γήπεδο:
«Παλαού Μπλαουγκράνα»
Διαιτητές: Γκουερίνο Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Σρνταν Ντοζάι (Κροατία), Γιάκουμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία).

Τα δεκάλεπτα:

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο, Λάκοβιτς, Ναβάρο, Πέροβιτς, Βάθκεθ, Ινγκλες, Εν΄Ντονγκ, Μόρις, Λόρμπεκ, Άντερσον, Γκριμάου

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου, Μπατίστ, Φώτσης, Σάτο, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Βουγιούκας, Καλάθης, Καϊμακόγλου