«Αντίο» με ψηλά το κεφάλι το Στρασβούργο (video)

Το Στρασβούργο επικράτησε 76-67 της Αρμάνι Τζινς Μιλάνο για την τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην διοργάνωση. Κορυφαίος για τους Γάλλους ο Αμπρομάιτις με 23 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Τζέρελς με 17 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια της Ευρωλίγκας (θα συνεχίσουν στο Eurocup), ωστόσο ήθελαν να αποχωρήσουν από τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι και το έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα. Με μπροστάρη τον Αμπρομάιτις οι Γάλλοι μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού (10-2) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +7 (22-15).

Στη δεύτερη περίοδο το Στρασβούργο ξέφυγε ακόμη και με 13 πόντους, ωστόσο η Αρμάνι με κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών τον Τζέρελς μείωσε σε 38-30 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Γάλλους να διατηρούν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και να κλείνουν την περίοδο  με αέρα 11 πόντων (63-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η αντίδραση των Ιταλών δεν ήρθε ποτέ, με εξαίρεση κάποια μικρά ξεσπάσματα και το Στρασβούργο πήρε τη νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-30, 63-52, 76-67

Στρασβούργο: Τουπάν 4, Ντιότ 7 (2), Κάμπελ 11 (2), Ντουπόρτ 14, Αμπρομάιτις 23 (3), Λακόμπ 13 (1), Λελούπ 4,
Ίμχοφ, Γκριρ

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο: Τζεντίλε 6 (1), Τζίλι 5, Μέλι 7, Λάνγκφορντ 9 (1), Τζέρελς 17, Χέινς 5 (1), Σερέλα, Κανγκούρ 9 (3), Σι Τζέι Γουάλας 6 (1), Λαβάλ 3