Πρόκριση – «θρίλερ» για Μιλάνο (video)

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν νικήτρια σε ένα ματς «ψυχοβγάλτη» κόντρα στη Μπάμπεργκ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στο Top 16 με 74-73.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία επίθεση, στην οποία ο Σμιθ αστόχησε για λογαριασμό της Μπάμπεργκ, ο Σάντερς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ μη μπορώντας όμως να συγκρατήσει τη μπάλα. Είχαν προηγηθεί δύο εύστοχες βολές του Τζεντίλε από ιταλικής πλευράς, που είχαν δώσει το προβάδισμα στους Μιλανέζους.

Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (7-14), με την Αρμάνι να «κλείνει» τη διαφορά στο 10′ (20-23).

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζεντίλε, που έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (30-28), η Μιλάνο έμεινε μπροστά μέχρι το ημίχρονο, παρά τις προσπάθειες του Σάντερς που ήταν ο μεγαλύτερος «πονοκέφαλος» του Λούκα Μπάνκι, με το σκορ να είναι 37-34 στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν. Παρά το αρχικό ξέσπασμα του Μέλι που έφερε τη Μιλάνο μπροστά 41-34, η Μπάμπεργκ απάντησε με τον Σμιθ και με σερί 10-0 προηγήθηκε 44-41. Με λέι απ του Ράιτ διαμορφώθηκε το 51-52 στο 30′, σε ένα δεκάλεπτο που είχε προϊδεάσει για το φινάλε που θα επακολουθούσε.

Ο Γκάβελ παίρνοντας βοήθειες από τον Σάντερς, διατηρούσε μπροστά στο σκορ τη Μπάμπεργκ, που διατηρούσε μια μικρή διαφορά 3-4 πόντων.

Παρά το ότι οι Γερμανοί έμειναν σε θέση οδηγού για το μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου δεκαλέπτου, «λύγισαν» στο φινάλε. Η βολή του Τζεντίλε και το καλάθι του Μέλι μείωσαν στον πόντο για τη Μιλάνο (72-73), με το Ράιτ να αστοχεί σε λέι απ και να δίνει το δικαίωμα ξανά στον Τζεντίλε με δύο εύστοχες βολές αυτή τη φορά να διαμορφώνει το τελικό 74-73.

Οι παίκτες του Φλέμινγκ δεν τα κατάφεραν στην τελευταία επίθεση και έτσι οι Ιταλοί εξασφάλισαν την παρουσία τους στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, ενώ η Μπάμπεργκ θα ψάξει την πρόκριση στις ισοβαθμίες της τελευταίας αγωνιστικής…

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-34, 51-52, 74-73

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Χάινς, Τζεντίλε 16, Μέλι 6, Τζιότι 2, Λάνγκφορντ 15, Γουάλας 2, Λαγουάλ 17, Μος 8, Τζέρελς 8

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσεμπερι 3, Σάντερς 13, Ράιτ 4, Βελίτσκοβιτς 14, Γιάκομπσεν 3, Γκαβέλ 15, Σμιθ 8, Τσίρμπες 7, Φίσερ 6