Και το πάρτι συνεχίζεται… (video)

Τι κι αν η Ρεάλ Μαδρίτης έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκας και μάλιστα ως πρώτη; Η «βασίλισσα» συνέχισε το πάρτι στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικράτησε 79-66 του Στρασβούργου και πέτυχε την ένατη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους Μαδριλένους ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντιό με 17. Δεν αγωνίστηκε ο Μπουρούσης

Οι Μαδριλένοι έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα τις ορέξεις τους και με μπροστάρηδες τους Φερνάντεθ και Μίροτις προηγήθηκαν με 16-10. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ωστόσο ήταν άμεση και με επιμέρους 6-3 μείωσαν σε 19-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ πάτησε γκάζι και πολύ γρήγορα εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-19). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ανακόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, χωρίς όμως αποτέλεσμα και το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε στο -21 (53-32).

Η «βασίλισσα» συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να αγγίζει ακόμη και τους 28 πόντους (62-34). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 67-42 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ έριξε την απόδοση της, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι και κατάφεραν να μειώσουν σε 75-62. Στα εναπομείναντα λεπτά το Στρασβούργο προσπάθησε να ρίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, ωστόσο δεν τα κατάφερε και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 53-32, 67-42, 79-66

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ντράπερ, Φερνάντεζ 8 (2/7σ), Ρέγες 10, Ντίεζ 2, Μίροτιτς 22(2), Ροντρίγκεζ 14(2), Ντάρντεν 8(1), Γιουλ 5(1), Σλότερ 4, Μέχρι 6.

Στρασβούργο (Βενσάν Κολέ): Τουπάνε 2, Ντιοτ 17 (3), Λελούπ 2, Λακόμπ 10, Κάμπελ 2, Γκριρ 2, Ντιπόρτ 10, Αμπρομάιτις 11(1), Αζίνκα 10.