Τον… «αυτοκτόνησε» ένας πρώην (video)

Ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Τζαμόντ Λούκας εκτέλεσε τον... αυτοκαταστροφικό Ολυμπιακό, ο οποίος αν και βρέθηκε να προηγείται με 70-62 δύο λεπτά πριν το φινάλε, κατάφερε να ηττηθεί στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Έφες με 74-73 και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση του στο Final Four του Λονδίνου στο ΣΕΦ.

Ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Τζαμόντ Λούκας εκτέλεσε τον… αυτοκαταστροφικό Ολυμπιακό, ο οποίος αν και βρέθηκε να προηγείται με 70-62 δύο λεπτά πριν το φινάλε, κατάφερε να ηττηθεί στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Έφες με 74-73 και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση του στο Final Four του Λονδίνου στο ΣΕΦ.  Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ο Φάρμαρ (15π.), ενώ για τους πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισαν οι Λο (15π.) και Παπανικολάου (14π.)

Ιδανικό ξεκίνημα…

Ο Ολυμπιακός με «όπλο» την πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του, «εγκλώβισε» τους Τούρκους και τους ανάγκασε να πάνε σε βιαστικές επιλογές και με υπομονή στην επίθεση βρήκε ελεύθερα σουτ για  να προηγηθεί με 5-13 στα μισά της περιόδου. Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να τρέξουν στο ελεύθερο γήπεδο, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κόψει τους αιφνιδιασμούς, περιορίζοντας αρκετά την Έφες στο σκοράρισμα. Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και αρκετή υπομονή στην επίθεση οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια  και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (12-20).

Τα κενά διαστήματα, η αντίδραση της Έφες και ο φοβερός Παπανικολάου

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Οκτάι Μαχμούτι γύρισε την άμυνα της Έφες σε ζώνη με προσαρμογές, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει τους «ερυθρόλευκους». Οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν στο καλάθι (20-22), ωστόσο η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα σερί 7-0 πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας (20-29).  Με τον Φάρμαρ να προσπαθεί μόνος του στην επίθεση οι γηπεδούχοι κατάφεραν  να εκμεταλλευτούν  τα κενά διαστήματα στην απόδοση των Πειραιωτών και «ροκάνισαν» τη διαφορά (33-34) τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ωστόσο βρήκε και πάλι τη λύση στην επίθεση, αυτή τη φορά στο πρόσωπο του εκπληκτικού Παπανικολάου, ο οποίος με διαδοχικά καλάθια έδωσε αέρα έξι πόντων στους πρωταθλητές Ευρώπης με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (38-44).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την Έφες ωστόσο να διατηρείτε κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στη ζώνη των Τούρκων,  προσπάθησε να «χτυπήσει» μέσα στη ρακέτα με τον Χάινς και προηγήθηκε με 47-51 στα μισά της περιόδου. Ο Σαβάνοβιτς από τη μία και ο Χάινς από την άλλη είχαν μετατρέψει το παιχνίδι σε προσωπική μονομαχία, με τους Πειραιώτες ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα (54-56) δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε άστοχα σουτ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-58.

«Αυτοκτόνησε»

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου οι Τούρκοι που κυριαρχούσαν στη μάχη των ριμπάουντ έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ (62-58) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο αντέδρασε και με τους Πρίντεζη και Χάινς βρήκε λύσεις στην επίθεση και μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ (62-70) δύο λεπτά πριν το φινάλε. Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαθαν «μπλακ άουτ».  Η Έφες με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσε στο καλάθι (71-73) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Λο ανέλαβε να κατεβάσει τη μπάλα, όμως οι Τούρκοι έκλεψαν, ο Φάρμαρ κέρδισε δύο βολές στον αιφνιδιασμό και η Έφες μείωσε στον πόντο (72-73) είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την κατοχή της μπάλας, όμως ο Πρίντεζης έκανε και πάλι λάθος. Ο Σιπ δοκίμασε σουτ τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η μπάλα βρήκε στο σίδερο, όμως ο Λούκας με ένα φόλοου τιμώρησε την πρώην του ομάδα και η Έφες ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών σε 2-2 με το τελικό 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 38-44, 56-58, 74-73.

Αναντολού Έφες (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (2), Βούγιατσιτς, Ερντέν 12, Τουντσερί 6 (2), Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 12 (2), Λούκας 10, Γκιουλέρ, Μπάρατς 8 (1).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Λο 15 (2), Άντιτς, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 3, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10 (2), Πάουελ 4, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 14 (4), Κατσίβελης.