«Ίδρωσε» αλλά νίκησε η Ρεάλ (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Μπάμπεργκ και χρειάστηκε ένα buzzer beater του Ντρέιπερ για να επικρατήσει με 76-73, για την 9η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους Μαδριλένους ο Κάρολ με 11 πόντους, ενώ για τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Γκαβέλ (15 π.).

Η Μπάμπεργκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε διατεθειμένη να παλέψει το ματς κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου. Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τη Ρεάλ τελικά να προηγείται με 21-20 με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Στη δεύτερη περίοδο η Μπάμπεργκ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί ακόμη και με οκτώ πόντους. Η απάντηση όμως των Μαδριλένων ήταν άμεση και με μπροστάρηδες τους Γιουλ και Κάρολ κατάφεραν να μειώσουν 39-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ωστόσο οι Γερμανοί δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να τελειώσουν το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα τριών πόντων (57-60). Στη τελευταία περίοδο η Μπάμπεργκ αναλώθηκε σε άστοχες επιθέσεις και επέτρεψε στη Ρεάλ να τρέξει ένα σερί 12-0 και να πάρει ξανά το προβάδισμα (70-64). Οι Γερμανοί ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Πίεσαν, ισοφάρισαν σε 73-73 οκτώ δεύτερα πριν το τέλος, όμως ο Ντρέιπερ είχε διαφορετική άποψη και με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου έγραψε το τελικό 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-41, 57-58, 76-73

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 6(1), Φερνάντεθ 9(1), Σουάρεθ 7, Ρέγιες 2, Μίροτιτς 9, Ροντρίγκεθ 3(1), Ετχάιμερ 8(1), Μπέγκιτς 8, Κάρολ 11, Γιουλ 7, Σλότερ 6.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Τάντα 5(1), Νέουμαν, Φορντ 9(2), Γιάκομπσεν 5(1), Μάσεϊ 11(2), Γκαβέλ 15(3), Ζίρμπες 14, Ότζιλβι 4, Γουόλς 10(2).