Με το… δεξί η Μάλαγα στην πρεμιέρα (video)

Η Μάλαγα ξεκίνησε με το δεξί στην πρεμιέρα του TOP-16, επικρατώντας δύσκολα με 85-82 της Μπάμπεργκ, αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουίλιαμς με 19 και Πάνκο με 16 πόντους.

Η Μάλαγα ξεκίνησε με το δεξί στην πρεμιέρα του TOP-16, επικρατώντας δύσκολα με 85-82 της Μπάμπεργκ, αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουίλιαμς με 19 και Πάνκο με 16 πόντους.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Μπάμπεργκ, η οποία ήταν μπροστά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (15-19). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την μικρή αυτή διαφορά και στην δεύτερη περίοδο και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μάλαγα αντέδρασε και μείωσε στους δύο πόντους (63-65) αλλά και πάλι η Μπάμπεργκ πήρε αέρα έξι πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (63-69).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι και πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 38′ (80-80). Ο Αντι Πάνκο ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του αφού, με δύο βολές έκανε το 80-84 για τη Μάλαγα, 28 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και χάρισε στην ισπανική ομάδα τη νίκη στην πρεμιέρα του Top-16 (85-82).

Δεκάλεπτα: 15-19, 39-45, 63-69, 85-82

Mάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον, Ουίλιαμς 19 (2), Λίμα 3, Πάνκο 16 (1), Βιδάλ 7 (1), Ουρτάσουν 7 (1), Κάλογουεϊ 6 (1), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ζόριτς 9, Ντράγκιτς 8

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον, Γκόλντσμπεϊρ 9 (2), Νάχμπαρ 10, Τάντα 2, Σμιντ 5 (1), Φορντ 16 (4), Τζέικομπσεν 9 (2), Γκαβέλ 15 (2), Ζίρμπες 8, Ογκιλβί 8